Předsednictvo KDU-ČSL se distancovalo od výroků expředsedy Svobody. Hladík je označil za proruské

Předsednictvo lidovců se v úterý distancovalo od výroků bývalého předsedy Cyrila Svobody s tím, že poškozují dobré jméno strany, a vyzvalo ho ke zvážení odchodu z KDU-ČSL. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka předpokládá, že tématem se bude znovu zabývat širší vedení strany, tedy celostátní výbor. Ten by se měl sejít ve čtvrtek 25. dubna. Jurečka novinářům řekl, že postoje Svobody si s ním chce vyříkat osobně.

Praha (Aktualizováno: 12:59 9. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KDU-ČSL

Předsednictvo KDU-ČSL se v usnesení vymezilo proti výrokům bývalého předsedy Svobody (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S návrhem na vyloučení Svobody v úterý plánoval nejužší vedení oslovit místopředseda lidovců a ministr životního prostředí Petr Hladík. Návrh na vyloučení někdejšího předsedy strany může přednést i na jednání výboru.

Jurečka uvedl, že širší vedení se zhruba do měsíce sejde dvakrát. Někdejšímu lídrovi vyčítá část spolustraníků některé výroky z poslední doby včetně rozhovoru pro server Voice of Europe, který je od minulé středy na českém sankčním seznamu, ale i předchozí spolupráci s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, jehož byl poradcem.

„Nejsem v konfliktu s členskou základnou KDU-ČSL. Konflikt vyvolal ministr Hladík tím, že zavádí stalinskou metodu vylučování členů strany pro jejich názor. To je nepřijatelné a pro mě je hluboké zklamání, že vedení strany nenašlo odvahu se od tohoto distancovat,“ uvedl Svoboda pro Radiožurnál.

„Pokud mi vytýkají, že jsem v konfliktu s linií strany, tak jsem v konfliktu s jejich linií – vedení strany a předsednictva, protože přivedlo KDU-ČSL ke dvěma procentům podpory ve společnosti. Před časem jsem předsedovi strany napsal dopis, kde dávám návrh šesti politických bodů, které bychom měli učinit, a na to nepřišla žádná odpověď,“ dodal.

‚Neodpovídá politice lidovců‘

„Předsednictvo KDU-ČSL vyzývá Cyrila Svobodu, aby vzhledem k mnoha svým mediálním vyjádřením, vzhledem ke svému nedávnému angažmá u předsedy ANO Andreje Babiše a vzhledem k nerespektování usnesení předsednictva KDU-ČSL z roku 2021 zvážil své členství ve straně, nebo jednání, které stranu poškozuje, nečinil,“ stojí v usnesení předsednictva s dovětkem, že rozhodnutí o případném vyloučení člena přísluší celostátnímu výboru.

Hladík v neděli řekl, že Svobodu dlouhodobě nepovažuje za lidovce. „Jeho dlouhodobé názory a směřování neodpovídá politice lidovců a očekával bych, že už dávno nebude členem strany,“ uvedl.

Hladík navrhne KDU-ČSL vyloučení Cyrila Svobody za proruské názory. Exšéf lidovců k tomu nevidí důvod

Číst článek

Podle Svobody Hladíkovy výroky svědčí o úpadku KDU-ČSL a snaze vyvlékat se pseudokauzami z odpovědnosti za pokles preferencí. Podle volebního modelu agentury Median z března by lidovci získali tři, respektive 3,1 procenta hlasů. Pro vstup do Sněmovny je stanovena hranice pěti procent.

Svoboda byl předsedou lidovců v letech 2001 až 2003 a také 2009 až 2010. V minulosti zastával funkce ministrů vnitra a zahraničních věcí. Po odchodu z vyšších pater v KDU-ČSL mimo jiné působil jako poradce bývalého premiéra Babiše.

Hladík mu vyčítá především názory, které považuje za proruské. Nelíbí se mu ani Svobodův rozhovor pro zpravodajský web Voice of Europe, který podle zjištění BIS provozovali proruští podnikatelé s cílem ovlivnit evropské volby.

ČTK, dre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme