Jurečkův resort porušil na vánočním večírku zákon, rozhodla inspekce. Zahájí přestupkové řízení o pokutě

Ministerstvo práce pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) porušilo kvůli vánočnímu večírku zákon, zjistil iROZHLAS.cz a Radiožurnál. Vyplynulo to z kontroly, kterou kvůli pití alkoholu na pracovišti provedl Státní úřad inspekce práce. Ten nyní zahájí přestupkové řízení, resortu hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Party se v sídle ministerstva konala loni v prosinci, shodou okolností v den střelby na filozofické fakultě, kde útočník zavraždil 14 lidí.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 17:51 15. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka

Marian Jurečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kontrolou bylo zjištěno, že zaměstnavatel v průběhu vánočního setkání nevytvořil bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímání opatření k předcházení rizik, neboť umožnil požívání alkoholických nápojů na svém pracovišti,“ řekl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí inspektorů Richard Kolibač.

Inspekce zahájila kontrolu Jurečkova večírku. Kvůli pití alkoholu na ministerstvu hrozí pokuty

Číst článek

Na řadě teď bude přestupkové řízení. Výsledkem by mohly být pokuty, za přestupek obecně hrozí sankce od 10 000 do 50 000 korun. Zaměstnavatelé v minulosti kvůli pití alkoholu na pracovišti dostali pokuty v řádu desetitisíců korun.

Na základě kontrolního zjištění zahájí Oblastní inspektorát práce pro hlavní město Prahu se zaměstnavatelem přestupkové řízení o uložení pokuty, jehož výsledek nelze v tuto chvíli předjímat,“ pokračoval Kolibač. Protokol o kontrole byl podle něj resortu zaslán 26. dubna, ten se ale vzdal práva podání námitek k obsahu protokolu.

„Můžeme potvrdit, že MPSV bylo s výsledkem kontroly SÚIP seznámeno. Zjištění resort plně respektuje, a proto se vzdal práva na podání námitek. Jsme připraveni i nedále inspektorátu práce poskytovat veškerou součinnost v rámci navazujícího správního řízení,“ napsal iROZHLASu a Radiožurnálu mluvčí resortu Jakub Augusta.

Alkohol na pracovišti

Inspektorát kontrolu zahájil letos v únoru kvůli případnému porušení právních předpisů v oblasti bezpečnosti práce. Na vánočním večírku, který se konal 21. prosince v budově resortu, se totiž měl pít alkohol. Podle zákoníku práce ale není pití alkoholu na pracovišti, až na výjimky, možné.

Jurečka udělal chybu, když mlžil. Kdyby se za večírek hned omluvil, neřešilo by se to, míní Dolejší

Číst článek

Zaměstnanec má v drtivé většině případů povinnost „nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště“.

Server iDnes.cz již dříve upozornil, že došlo k paradoxní situaci, kdy inspektorát prověřoval svou nadřízenou organizaci a tím i její pracovníky. Případná sankce by se podle webu neměla dotknout samotného ministra Mariana Jurečky, jde totiž o člena vlády, nikoliv zaměstnance resortu, navíc ho chrání poslanecká imunita.

Jurečka po vánočním večírku, který se konal i navzdory informacím o tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, čelil na přelomu roku kritice a výzvám k odchodu z vlády. Jednak kvůli tomu, že party neukončil, jednak proto, že pak navíc opakovaně o večírku mlžil v médiích.

Vedení KDU-ČSL ale později Jurečku podpořilo, i když uznalo, že chyboval. Lidovecký politik tak nakonec celou kauzu ustál.

Více než polovina Čechů, konkrétně 56 procent, si ale podle lednového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas myslela, že má Jurečka kvůli večírku rezignovat.

Vánoční večírek v průběhu času

  • Vánoční večírek začínal na ministerstvu práce a sociálních věcí v 15.00.
  • V 15.17 policie poprvé informovala o zásahu v budově fakulty na Palachově náměstí.
  • Kolem 21.00 byl večírek oficiálně ukončen.
  • Později se Jurečka připojil ke spolupracovníkům, kteří ve večírku pokračovali v atriu.
  • Někteří účastníci akce měli v budově resortu slavit ještě o půlnoci.

Anna Jadrná, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme