Dlouhé čekání na dávky. ‚Nejsem spokojen a pozná to na hodnocení,‘ vzkázal Jurečka šéfovi úřadu práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) není spokojen s prací šéfa úřadu práce Viktora Najmona. Generální ředitel podle něj není dost aktivní při organizaci úřadu, který čelí náporu žádostí. Jurečka to novinářům řekl v reakci na středeční jednání sněmovního sociálního výboru, který oba vyzval, aby okamžitě řešili zpožďování dávek a zajistili jejich rychlé vyplácení. Najmonovo vyjádření ČTK zjišťuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jurečka řekl, že s Najmonem o potřebě změn opakovaně v posledních měsících vede debaty a vyzývá ho k větší aktivitě. Uvedl také, že se nespokojenost projeví v hodnocení generálního ředitele podle služebního zákona.

„Rozhodně spokojen nejsem, kroky nejsou činěny nejen v posledních měsících, ale dlouhodobě,“ prohlásil Jurečka na adresu vedení úřadu práce.

Na dotaz, zda z toho vyvodí personální důsledky, řekl, že je limitován služebním zákonem. Později dodal, že jeho názor se projeví v pravidelném služebním hodnocení generálního ředitele.

Nezaměstnanost je podobná jako loni. Téměř 150 tisíc uprchlíků z Ukrajiny již pracuje

Číst článek

Podle členů sněmovního výboru je situace v úřadech neutěšená. Ostře ji na zasedání kritizovali opoziční zákonodárci z ANO a SPD.

Poukazovali na stížnosti klientů na dlouhé vyřizování a čekání na dávky. Podle vedení úřadu i ministerstva výrazně přibylo žádostí i poskytovaných podpor. K řešení má přispět nové pracoviště v Libereckém kraji či pracovníci na dohodu.

Podle Najmona úřady práce loni v říjnu vyplácely 1,43 milionu příspěvků a podpor. Letos v říjnu jich bylo 1,75 milionu. Z toho přes 182 500 tvoří nově zavedené dávky. V pobočkách úřadu v zemi je zhruba 11 500 míst. Část z nich zůstává dlouhodobě neobsazená.

Odbory si stěžují na přetížení pracovníků a nízké výdělky, žádají zvýšení platů. Jurečka ve středu zopakoval, že je připraven udělat maximum věcí, které souvisejí s odměňováním, systemizací a personálním posilováním úřadů práce.

Nevycházíte s příjmy? Přečtěte si, jak podat žádost na příspěvek na bydlení

Číst článek

„Musí ale ta aktivita a především aplikace těch konkrétních řešení vyjít ze strany vedení úřadu,“ konstatoval ministr. Dodal, že není generální ředitel a nemá některé kompetence.

O situaci v úřadech práce a případném posunu chce sněmovní výbor jednat znovu na svém zasedání v únoru. Požaduje, aby se dostavila i Jurečkova politická náměstkyně Kateřina Sadílková, která má problematiku pracovních úřadů na starosti.

Někteří členové výboru se podivovali nad tím, že se ve středu na jednání výboru nedostavila a neodpovídala na dotazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme