Za vykolejení nákladního vlaku v roce 2019 nemohl strojvedoucí. Šlo o selhání systému, rozhodl soud

Okresní soud v Chebu ve čtvrtek zprostil obžaloby strojvůdce Radima Růžičku, který v červenci 2019 vykolejil s nákladním vlakem u Mariánských Lázní. Podle rozhodnutí soudu šlo o systémové selhání na železnici, potvrdil Radiožurnálu advokát Zdeněk Kaizl. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se ještě v soudní síni odvolal.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykolejilo tehdy 13 vagonů a lokomotiva vlaku, který převážel vápenec. | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že byl vyhlášen nepravomocně rozsudek, kterým došlo ke zproštění obžaloby klienta pana Radima Růžičky. S tím, že se státní zástupce na místě odvolal,“ řekl pro Radiožurnál obhájce Zdeněk Kaizl.

Strojvedoucí jel 28. července v úseku s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině tempem 90 km/hod. Vykolejilo tehdy 13 vagonů a lokomotiva vlaku, který převážel vápenec. Při nehodě vznikla škoda 28 milionů korun.

Policie začala prověřovat vykolejení vlaku s vápencem. Má podezření na obecné ohrožení z nedbalosti

Číst článek

„Z našeho pohledu je rozsudek naprosto správný. Soud správně hodnotil skutkové podstaty dané věci. Přihlédl k závažným okolnostem, na které obhajoba upozorňovala od samotného začátku,“ komentoval rozhodnutí soudu Růžičkův obhájce. Na rozsudek ve čtvrtek upozornil server iDNES.cz

Policie loni v květnu obvinila strojvedoucího z trestného činu ohrožení z nedbalosti. Muži v případě prokázání viny hrozilo až osmileté vězení. Policie tehdy dospěla k názoru, že strojvedoucí nerespektoval drážní dopravní značení.

Následně ale téhož roku v červenci Drážní inspekce dospěla k závěru, že informace o snížení rychlosti se ke strojvedoucímu vlaku nedostala včas, a to přes to, že jak provozovatel dráhy, tak příslušný dopravce splnili své povinnosti a informaci o změně rychlosti řádně a včas zveřejnili.

krs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme