Muž zapálil mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Strážníci ho zadrželi na místě

Na pražském Staroměstském náměstí došlo v neděli dopoledne k požáru. Způsobil ho neznámý muž, který založil oheň u čerstvě postavené repliky mariánského sloupu, který koncem června nainstaloval sochař Petr Váňa se svým týmem. Pachatele na místě zadržela policie, plamen uhasila hlídka. Jak velkou škodu oheň způsobil, není zatím jasné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video zachycuje pachatele, který přelezl zátarasy a rozdělal u sloupu oheň. Hned poté si šel sednout na lavičku u sochy Jana Husa, kde vyčkal na příjezd policie. „Počínání muže si všiml operátor kamerového systému. Oheň hlídka uhasila vodou z lahve, kterou měla ve služebním vozidle,“ uvedli pražští strážníci na svém facebooku.

Podle serveru lidovky.cz bylo žháři 42 let, na záběrech jsou ale vidět i další dvě osoby, přičemž jedna z nich se pokusila přelézt ohraničení a druhá stála vně zátaras.

Jakou škodu muž způsobil, zatím policisté přesně neurčili. „Výše škody nebyla zatím určena, sloup byl poškozen od kouře a sazí,“ uvedla městská policie.

Mariánský sloup se na Staroměstské náměstí vrátil začátkem června. V roce 1918 stavbu na protest proti končící habsburské monarchii strhl dav. Autorem díla je sochař Petr Váňa, který na replice pracoval 23 let. Někteří Pražané ale proti sloupu, který mimo jiné považují za symbol habsurské nadvlády protestují. Vznikly proti němu i petice.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme