Benešová v duelu s Pospíšilem: Nemám důvod Babišovi nevěřit. Počkám si na konečný závěr Evropské komise

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevidí důvod nevěřit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu s Evropskou komisí ve věci údajného střetu zájmů. Babiš splnil zákonné požadavky na vyřešení problému, když převedl Agrofert do svěřenských fondů, uvedla v pořadu Partie televize Prima. Nechtěla předjímat, zda Česko bude muset vracet zhruba 450 milionů korun vyplacených Agrofertu na dotacích, jak doporučuje návrh auditní zprávy komise.

Praha (Aktualizováno: 12:32 2. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO v pořadu Partie televize Prima. | Zdroj: Reprofoto/Prima

Podle Benešové je předčasné mluvit o možných škodách způsobených neoprávněným vyplácením dotací, protože zatím neexistuje konečné stanovisko Evropské komise. „Já bych počkala na konečný závěr. Sama vím, že jeden soud řekne toto a druhý řekne opak, i Evropská unie může mít závěry různé,“ řekla.

Předběžná zpráva auditorů o Babišově střetu zájmů: co může znamenat pro premiéra i pro Česko?

Číst článek

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nicméně namítl, že na rozdíl od různých soudů, které mohou mít různý názor, je rozhodnutí v případě auditu záležitostí pouze Evropské komise.

Pospíšil v pořadu také apeloval na vládu, aby českou reakci na stanovisko Evropské komise nepřipravovali ministři nominovaní do vlády hnutím ANO. Podle něj hrozí riziko, že by nezastupovali zájmy Česka, ale zájmy Babiše a Agrofertu.

„Já osobně proti tomu nic nemám, ať analýzu zpracovává nestranný odborník, je ale otázka, který to bude a jestli bude skutečně nestranný,“ reagovala Benešová a dodala, že bude záležet na domluvě vlády. 

Pospíšil: Snad premiér přestane mlžit

K úterní schůzce, kterou chce TOP 09 svolat, europoslanec Pospíšil uvedl: „Doufáme, že se dozvíme podrobnosti z této zprávy a pan premiér přestane mlžit a tvrdit, že je to kampaň namířená proti němu zlými novináři a opozicí, a budeme se věcně bavit o tom, jak velkou ostudu, kterou Českou republika má, a potenciální škodu odstranit.“ 

Doplnil také, že TOP 09 podpoří, aby sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě. Pospíšil to vysvětluje tím, že podzim bude klíčový pro to, jaké peníze půjdou do České republiky z Evropské unie. „Musí tam být tvrdý vyjednavač, který nebude svázán spekulacemi o střetu zájmů, který nebude svázán svými ekonomickými zájmy, ale bude hájit jen zájmy České republiky, českých zemědělců a českých malých a středních podnikatelů, uvedl Pospíšil.

‚Je to hodně silné kafe.‘ Politici reagují na audit Evropské komise o střetu zájmů Babiše

Číst článek

Podle Benešové situace opozice využívá a nemělo by se předbíhat, protože se jedná o předběžný závěr Evropské komise. Uvedla také, že lidé mají právo demonstrovat a dodala: „Mám dojem, že se jedná o přehnané reakce části populace, která se nesmířila s tím, že tu máme výsledky parlamentních a prezidentských voleb. Navíc ti pořadatelé si na tom budují svou vlastní kariéru, to už je zjevné.“

Podle návrhu zprávy EK je Babiš po dobu svého vládního angažmá ve střetu zájmů kvůli vyplácení dotací pro Agrofert. Kvůli tomu dokument navrhuje vracení části dotací vyplacených Agrofertu, celkem by to mělo být 450 milionů korun.

Návrh zprávy je v angličtině a české úřady budou zhruba měsíc čekat na český překlad, poté budou mít dva měsíce na odpověď. Následně komise zveřejní konečné stanovisko. Babiš opakovaně odmítl, že by byl ve střetu zájmů nebo porušoval evropské či české právo. Podle něj Česko žádné peníze vracet nebude.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme