Marie Benešová jako nejvyšší státní zástupkyně končí

Premiér Jiří Paroubek definitivně rozhodl o nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové. Po dlouhodobých sporech s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem ji ve čtvrtek vláda odvolá. I kdyby se Benešové opakovaně zastali lidovečtí ministři, hlasy sociálních demokratů a unionistů k jejímu odvolání budou stačit. Nejvyšší státní zástupkyně Radiožurnálu řekla, že jí byl už nabídnut post náměstkyně ministra vnitra. Nabídku ale odmítla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová

Marie Benešová | Zdroj: ČTK

Předseda vlády prý nejvyšší státní zástupkyni zásadní konkrétní výtky k její práci nesdělil. V rozhovoru ale podpořil šéfa unionistů a ministra spravedlnosti Pavla Němce, se kterým vede Marie Benešová delší dobu tvrdý spor. "Naznačil, že jaksi existence pana ministra ve vládě, která je křehká, stojedničková, je důležitější, než moje funkce," řekla Benešová Radiožurnálu.

Nejvyšší státní zástupkyně vzdorovala tlaku unionistického ministra spravedlnosti Pavla Němce poměrně dlouho. Silným třecím místem byl zejména případ katarského prince, ve kterém se ministerstvo až nečekaně silně angažovalo. Tuto záležitost také Němec označil za důvod, proč ji poprvé vyzval k rezignaci.

Benešová ale jeho výzvu nevyslyšela. Případem vydání katarského prince se zabývá protikorupční policie. Ministerstvo si Benešová znepřátelila také tvrdými a občas nepříliš dobře podloženými výroky, například o možné korupci jeho pracovníků.

Němcovi ve snaze odstranit Benešovou vydatně pomáhal její někdejší blízký spolupracovník - žalobce Radek Ondruš, který se se svou nadřízenou nerozešel v dobrém a je trestně stíhán za opisování vědeckých materiálů.

Před časem proběhla na Nejvyšším státním zastupitelství ministerská kontrola, která prý shledala mnoho závažných nedostatků. Benešová výroky ministerstva nekomentovala, byla na dovolené. Vše vykrystalizovalo v kárnou žalobu, kterou na Benešovou ministr Němec podal.

Premiér Jiří Paroubek se zpočátku snažil rozmíšky Němce s Benešovou tlumit, v pondělí už ale i on dal jasně najevo, že žena, kterou sociální demokraté dosadili na post nejvyššího státního zástupce kvůli protikorupční akci "Čisté ruce", končí. Paroubek si tím zavázal unionisty v době, kdy je vládní koalice velmi křehká a hrozí její rozpad, především kvůli kauze údajného uplácení při privatizaci Unipetrolu.

Po blížícím se čtvrtečním odvolání Marie Benešové bude vést Nejvyšší státní zastupitelství nejspíš její první náměstek Jaroslav Fenyk. V kuloárech se už hovoří o možných nástupcích Benešové - o šéfce východočeských žalobců Renátě Vesecké, nebo o exministrovi spravedlnosti Jaroslavu Burešovi a náměstkovi ministra spravedlnosti Jiřím Vyvadilovi, jak píše dnešní Právo.

Ti ale na rozdíl od Vesecké nejsou žalobci, museli by tudíž splnit veškeré podmínky pro jmenování státním zástupcem. Jejich volba by ale v takovém případě musela být nutně považována za ryze politickou.

Benešová odmítla post náměstkyně ministra vnitra

Marie Benešová už dostala nabídku, kam by se mohla uchýlit po odchodu z Nejvyššího státního zastupitelství. Dnes dopoledne jí telefonoval ministr vnitra František Bublan a nabídl funkci své náměstkyně. To ale odmítla.

"Pan ministr Bublan mi volal, já jsem tento post odmítla a myslím si, že není potřeba, abych zde brala nějaké trafiky za situace, kdy mi vlastně vláda vyjadřuje nespokojenost s mou prací. Nestojím o žádné takovéto náhradní spojení - jsem hrdý člověk," řekla Radiožurnálu Benešová.

Milan Kopp, Vít Dvořák, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme