Státní zástupci se ohradili proti Benešové. Podle Laty nepodložené výroky snižují důvěru v justici

Prezident Unie státních zástupců Jan Lata se ve veřejném dopise ohradil proti výrokům ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „V médiích jsem zaznamenal několik Vašich výroků, které považuji za znepokojující, neboť paušálně napadají a snižují práci celé soustavy státního zastupitelství, aniž by byly podloženy fakty,“ píše v jeho úvodu. Benešová v uplynulých dnech řekla, že žalobci by měli být důslednější, protože řada kauz končí fiaskem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lata na začátku dopisu konkrétně naráží na úterní rozhovor Marie Benešové pro Mf Dnes a dřívější tiskovou zprávu ministerstva, přes kterou Benešová oznámila podání kárné žaloby na dva státní zástupce kvůli kauze Postoloprty. Pro Mf Dnes Benešová uvedla, že státní zástupci požadují platy na úrovni soudců a chtějí moc, aniž by vnímali své povinnosti. 

Kauzu Postoloprty pak ve zmíněné tiskové zprávě označila za důkaz dlouhodobého selhání.

‚Je to důkaz zásadního selhání.‘ Benešová podala kárnou žalobu kvůli případu z Postoloprt

Číst článek

„Předně konstatuji, že mi není známo nic o tom, že by jakýkoli státní zástupce v posledních několika letech projevoval nespokojenost se svým platem. (...) Především se však musím důrazně ohradit proti Vašim slovům o neúspěchu řady kauz a neschopnosti nést odpovědnost za ně, která vyvolávají dojem, že soustava státního zastupitelství jako celek nefunguje řádně a trpí systémovými vadami,“ napsal Benešové.

Kondice státního zastupitelství se stále zlepšuje, dokonce je možno říci, že v současnosti se podle prokazatelných výsledků činnosti nachází ve vůbec nejúspěšnější éře své dosavadní existence,“ dodal.

Lata dále ministryni vyzval, aby práci státních zástupců hodnotila na základě prokazatelných faktů, nikoliv dojmů. „Vaše paušální nepodložené výroky mohou oslabovat důvěru veřejnosti v celý justiční systém,“ napsal.

‚Zaznívaly pochybnosti.‘ O novele zákona o státním zastupitelství jednala legislativní rada sedm hodin

Číst článek

V otevřeném dopise Lata reagoval také na novelu zákona o státním zastupitelství. Její plánovanou podobu znovu kritizoval. „Jsem nucen konstatovat, že Vámi předložená novela zákona o státním zastupitelství se zcela rozešla s původně deklarovaným cílem, kterým bylo posílení jeho nezávislosti. Naopak představuje největší legislativní oslabení nezávislosti soustavy státního zastupitelství od přijetí zákona v roce 1993.

Podle Laty by se v případě schválení novely mohlo stát, že mnohokrát opakovaná slova o možném objednání trestního státního se naplní. Po třiceti letech od revoluce vystavuje připravovaná novela zákona o státním zastupitelství tuto zemi nebezpečí, že o trestním stíhání osob nebude rozhodováno dle zákona, ale na základě politického přesvědčení aktuálně úřadujícího ministra, napsal s tím, že Benešové takové ambice nepodsouvá.

mch, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme