Benešová odmítla, že chce odvolat nejvyššího státního zástupce. ‚Jsou to chiméry,‘ řekla

Kandidátka na novou ministryni spravedlnosti Marie Benešová odmítla, že by po nástupu do funkce odvolala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Řekla to v pátek Radiožurnálu. Benešová by ve funkci měla nahradit Jana Kněžínka (za ANO), který svoji rezignaci oznámil ve čtvrtek.

Praha (Aktualizováno: 12:02 19. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová | Foto: Jan Zátorský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Po nástupu do funkce se chce se státními zástupci sejít. „Všechny chiméry, co se o mně píšou, jak jdu kosit státní zástupce a vyhazovat je, jsou samozřejmě hloupost. Budu s nimi vyjednávat, protože chci, aby nejvyšší státní zástupce měl funkční období. Je to už i neudržitelné z pohledu postavení naší země ve světě,“ řekla Radiožurnálu Benešová. „Už jsme takový exotický ostrůvek, který to nemá.“

Soudcovská unie žádá lepší vysvětlení pro výměnu Kněžínka. ‚Dosáhl několika významných výsledků,‘ tvrdí

Číst článek

Unie státních zástupců označila Kněžínkův odchod za překvapivý. Vysvětlit ho chce i Soudcovská unie, podle které to může vyvolat pochybnosti, jestli se v Česku neporušují principy právního státu.

Benešová nevnímá, že by se jí žádost o vysvětlení ze strany Soudcovské unie týkala. „Neměla jsem možnost někoho ovlivňovat. Do poslední chvíle jsem nevěděla, zda to budu já, nebo někdo jiný (kdo bude novým ministrem - pozn. red.),“ dodala bývalá nejvyšší státní zástupkyně.

Sama o křeslo ve vládě neusilovala. „Vždycky jsem říkala: ‚Funkce přicházejí, když je nečekáte.‘ Tak jsem ji také nečekala a neusilovala jsem o ni. Sama jsem panu premiérovi říkala, že už nejsem nejmladší. Nabízela jsem mladší jména,“ popsala.

Benešová má podle svých slov s Babišem zatím napjaté vztahy, ale mohlo by se to zlepšit, až se lépe poznají. Premiér se ji ale nesnaží ovlivňovat. „Rozhodně mě nenabádá k tomu, abych něco dělala v jeho zájmu. Naopak bych řekla, že je velmi zdrženlivý,“ dodala.

Kritika Pospíšila

Benešová je připravená vrátit se na ministerstvo spravedlnosti. „Není to pro mě nic nového, na ministerstvu už jsem byla,“ řekla Benešová s tím, že tehdy byl na resortu dobrý tým. Současný ale nezná. „Znám jenom náměstky, kteří chodili do ústavně-právního výboru,“ dodala.

Pavel Zeman se odvolání po výměně ministrů nebojí. ‚Postrádalo by to demokratický prvek,‘ říká

Číst článek

Hned po seznámení se s lidmi na ministerstvu si chce zavolat všechny ředitele odborů. Chce také prověřit stav rozpracovanosti legislativy. To je podle Benešové prvořadý úkol. „Bude se samozřejmě dělat zákon o státním zastupitelství, který bohužel pořád není posunut vpřed. Takže znovu navážu, protože jsem už jeden předkládala v Rusnokově vládě, ale tehdy to nástupkyně paní (Helena) Válková neadoptovala,“ vysvětlila s tím, že zákon bude muset být aktualizován. Podle Benešové se totiž posunula doba a jsou jiné priority, například kybernetická bezpečnost.

Po nástupu do funkce chce také bývalá nejvyšší státní zástupkyně objet všechny soudy a seznámit se s jejich předsedy.

Vyostřuje se to. Výměna min. Kněžínka za Babišovi loajální Marii Benešovou by mohla vést k odvolání nej. stát. zástupce Pavla Zemana a tak i k ovládnutí celé justiční soustavy s cílem ovlivnit vyšetřování premiérova dotačního podvodu.

Doufám, že je to celé jenom špatný vtip.

13:25 – 18. 04. 2019

22 428

Benešová se pro Radiožurnál také vyjádřila ke kritice od europoslance Jiřího Pospíšila. Předseda TOP 09 na twitter napsal, že její výměna za Kněžínka by mohla znamenat právě odvolání Pavla Zemana.

„Pan Jiří Pospíšil by měl mlčet, protože jsem odcházela z nejvyššího státního zastupitelství se ctí a doplatila jsem na to, že jsem hájila zákon. Pan Pospíšil si tam potom pěstoval lidi, kteří ho bohužel nectili. Takže ten nemá vůbec co kritizovat a divím se, že se vůbec do té kritiky pustil,“ myslí si Benešová. Chce si to s ním vyříkat, až se uvidí.

Je krajně nešťastné, že novou ministryní spravedlnosti se stane právě Marie Benešová, která je zároveň poradkyní Miloše Zemana.

Justiční systém v naší zemi se tak dostává do kompletního područí proruského prezidenta a jemu zavázaného stíhaného premiéra.

14:21 – 18. 04. 2019

61 829

Anna Soldatová, Andrea Kubová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme