Justici čeká personální zemětřesení. ‚Budou vypsaná otevřená výběrová řízení,‘ říká Benešová

Vedení justice čekají v příštím roce zásadní změny. Hledat se budou noví předsedové pěti z osmi krajských soudů, kteří mají na chod justice značný vliv. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová za hnutí ANO chystá výběrová řízení. Zároveň ví, koho by doporučila prezidentu Miloši Zemanovi do funkce předsedy Nejvyššího soudu. Je totiž možné, že i tam dojde ke změně. Stávající šéf Nejvyššího soudu Pavel Šámal kandiduje na ústavního soudce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Předseda krajského soudu je zodpovědný nejen za chod své instituce, ale má také zásadní vliv na personální obsazení okresních soudů a rozděluje mezi ně finance. Soudcovská unie chce soudce povzbuzovat, aby se do výběrového řízení na tato místa přihlásilo co nejvíc schopných kandidátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé soudy v Česku budou v roce 2020 měnit své předsedy

„Druhá věc, která s tím souvisí, je apelovat na ministerstvo spravedlnosti, aby ta výběrová řízení byla transparentní, aby soudci věřili, že v nich probíhá soutěž a že má smysl se do nich hlásit,“ vysvětlila Radiožurnálu prezidentka unie Daniela Zemanová.

Příští rok se budou hledat předsedové pěti z celkem osmi krajských soudů, a to v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a Městského soudu v Praze. Jejich šéfům končí sedmiletý mandát, vzdali se ho ze zdravotních důvodů nebo se posunuli na jiné pozice. Podle Ústavního soudu se mandát nesmí opakovat. Výběr nových předsedů začne v nejbližší době.

„Budou vypsaná otevřená výběrová řízení. Já budu preferovat pouze výběrová řízení a budu samozřejmě ctít jejich vítěze,“ řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Novým ústavním soudcem může být Šámal. Prezident Zeman ho navrhl Senátu

Číst článek

Ve výběrové komisi zasedají tři soudci a dva zástupci resortu. Předsedy krajských soudů jmenuje prezident na návrh ministryně spravedlnosti.

Pouze v rukou hlavy státu je mimo jiné volba šéfa Nejvyššího soudu. Ten by se také mohl měnit. Stávající předseda Pavel Šámal totiž přijal nabídku hlavy státu kandidovat na jedno z míst na Ústavním soudu, které je volné už skoro rok. Nejdřív ale musí nominaci potvrdit Senát. 

Nejvyšší soudce Fremr?

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová už má jasno v tom, koho by v takovém případě prezidentovi doporučila.

„Chci doporučit pana Roberta Fremra, který je soudcem Nejvyššího soudu a současně bude končit misi v Haagu,“ uvedla.

„Myslím si, že je to výborný kandidát, protože jak ho osobně znám, tak již před 20 lety preferoval, aby nedocházelo k soudnímu ping-pongu. Jako průkopník si dokázal sám věci došetřit, nevracet je zpátky ke krajským soudům, a sám si ve věci rozhodoval. Já jsem u něho na několika takových případech byla, jednalo se o případy vražd a už tehdy jsem byla jeho postupem přímo nadšena. Na rozdíl od jiných soudců takto na věci nazírá,“ pokračovala.

Vítejte v úspěšné zemi, jejíž problém je pomalost, řekl Zeman. Ohledně klimatu se označil za kacíře

Číst článek

Robert Fremr je místopředsedou Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Mandát mu tam končí v březnu 2021. Prezident Zeman nedávno v televizi Barrandov potvrdil, že ho názor ministryně i předsedy Šámala bude zajímat.

„Ale koneckonců konečné slovo bude pochopitelně jedině na mně. A protože Nejvyšší soud má asi 60 soudců a obvykle se vybírá z nich, i když existuje i jiný právní názor, tak budu mít poměrně širokou paletu výběru,“ popsal dříve. Zřejmě to ale podle prezidenta bude někdo z Nejvyššího soudu.

Ve hře může být ještě například Roman Fiala, který je místopředsedou této instituce.

Nejvyšší soud v Česku do velké míry reprezentuje celou justici. Svými verdikty pak usměrňuje rozhodování všech nižších soudů. Příští rok justici čeká ještě jedna změna. Vrchního soudu se ujme nový předseda Luboš Dörfl, a to 2. ledna.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme