‚Žádné ohrožení justice.‘ Premiér Babiš uvedl do funkce ministryně spravedlnosti Marii Benešovou

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý při uvedení Marie Benešové (za ANO) do funkce ministryně spravedlnosti znovu odmítl, že by chystala změny na státním zastupitelství. Spekulace o Benešové ho mrzí, justice v Česku podle něj ohrožena není. Babiš by považoval za korektní, aby nová ministryně dostala příležitost pracovat. V té souvislosti kritizoval média a případ Čapího hnízda, ve kterém sám čelí návrhu na podání obžaloby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministryně spravedlnosti Marie Benešovou. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Benešová ve funkci vystřídala Jana Kněžínka (za ANO). „Tady žádné ohrožení justice není, jsou to vymyšlené věci. Není pravda, že by mi paní Benešovou doporučil prezident, dozvěděl se to ode mě,“ uvedl. Benešová podle něj jasně deklarovala, že se nechystá navrhovat konec nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Šídlo: Vláda je závislá na Zemanovi a komunistech, na zásah do Čapího hnízda ale Benešová nemá kompetence

Číst článek

Premiér si na tiskové konferenci stěžoval na to, jaká vznikla kolem výměny v čele resortu atmosféra, vytváří ji podle něj média některých vydavatelství. Kauzu Čapího hnízda označil znovu za účelovou a odmítl její spojování s Kněžínkovým odchodem, o kterém mluví opozice.

„Pokud paní ministryně bude dělat personální změny, tak je to její věc. Ty spojitosti, které se tady někdo snaží podsouvat, jsou nesmysly a nepravdy,“ uvedl premiér.

 ‚Tlaky si nepřipouštím‘

Legislativec Kněžínek nahradil loni v červenci ve vládě Taťánu Malou (ANO), která skončila po 13 dnech ve funkci kvůli obvinění z plagiátorství.

„Já tehdy vyšel před budovu ANO a řekl, že chci být pověřen (výkonem funkce ministra spravedlnosti) a budu někoho hledat. Všichni jste začali řvát, tak jsem to o půlnoci nabídl paní (ministryni financí Aleně) Schillerové, aby to převzala. Ona přišla o půl sedmé ráno, že navrhuje pana Kněžínka,“ přiblížil Andrej Babš loňský výběr ministra.

Podle Babiše bylo tedy jmenování od počátku dočasné. Kněžínek při oznámení rezignace uvedl, že po politické kariéře netoužil.

Babiš navrhl exministryni spravedlnosti Válkovou na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Číst článek

Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám, že znamená ohrožení justice v Česku, se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek za týden zopakovat s účastí politiků. „Tlaky si nepřipouštím, u mě s tím nepochodí. Vždycky jsem prosazovala 'padni, komu padni',“ prohlásila Benešová.

Neveřejná analýza

Média v posledních dnech připomínala údajnou neveřejnou analýzu, ve které Benešová podpořila Babišovo loňské tvrzení, že lze v ČR objednat trestní stíhání. „To je další stokrát opakovaná lež, paní ministryně nikdy žádnou analýzu nedělala,“ uvedl Babiš.

Benešová řekla, že se jednalo o oponentní zprávu k tématům projednávaným na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „Předkládala jsem oponentní zprávu. Zmínila jsem pár jevů, které považuji za závažné, například trestní stíhání na objednávku, takové tu máme v případu Beretta, to nemůžete popřít,“ řekla.

Benešová by ve funkci měla řešit například změny v příslušnosti exekutorů, uvedl Babiš. Premiér očekává také předložení zákonných pravidel lobbingu či úpravu ochrany oznamovatelů trestných činů. Bojovat by měla proti korupci. „Já založil protikorupční hnutí, určitě mi na tom záleží,“ řekl Babiš.

Novou ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová. „Poděkoval jsem panu Kněžínkovi za jeho práci a přeji paní ministryni, aby se jí ve funkci dařilo,“ řekl @Andrej Babiš po uvedení ministryně do úřadu.

16:26 – 30. 04. 2019

2 20

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme