Benešová vyhověla požadavku Vězeňské služby. Někteří odsouzení zatím nemusí nastoupit do vězení

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) řekla Radiožurnálu, že souhlasí s dočasným pozastavením nástupu některých odsouzených do výkonu trestu. Požadavek generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala ve čtvrtek projednala s předsedy krajských, vrchních a nejvyšších soudů. Důvodem opatření jsou obavy z možného zavlečení nákazy koronavirem do věznic.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Požadavek Vězeňské služby, aby odsouzení za banální trestné činy nemuseli za současné situace šíření koronaviru nastupovat do vězení, má snížit riziko zavlečení nákazy. „Šlo by o odsouzené, kteří mají nezávažnou trestnou činnost, tedy o pachatele banálních trestných činů,“ řekl ředitel Vězeňské služby ve vysílání Radiožurnálu.

Vězeňská služba chce omezit nástup odsouzených za banální trestné činy, má to zabránit nákaze

Číst článek

Benešová s tím nemá problém, jak řekla pro Radiožurnál: „To zohledníme. Pan ředitel Dohnal byl dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) také na poradě formou videokonference. V podstatě jsme se dohodli,“ řekla ministryně spravedlnosti.

Podle Benešové už teď část odsouzených do výkonu trestu nenastupuje: „Trochu nám to teď odlehčilo věznice, ale jenom o málo. Je to přechodné.“

Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry soudci požadavku rozumí: „Věřím, že většina soudců to chápe. Nemám žádnou celostátní statistiku, ale s ohledem na to, že i pan Dohnal tu žádost směřoval obecně a nezmínil, že by někde docházelo k výjimce, tak předpokládám, že nad tím každý uvažuje. Nemůže být ničí zájem, abychom vybudovali epicentrum té choroby ve věznicích.“

500 odsouzených měsíčně

V český věznicích je podle statistik Vězeňské služby aktuálně 20 930 lidí. K 18. březnu byl stav 21 180. Podle Dohnala nastupuje k výkonu trestu asi 500 odsouzených měsíčně.

Vězňům v Česku se koronavirus zatím vyhýbá. Mezi dozorci se ale nákaza potvrdila

Číst článek

U žádného vězně v Česku dosud nebylo onemocnění covid-19 zjištěno. Z 12 000 dozorců a civilních zaměstnanců Vězeňské služby se nemoc potvrdila u 11 lidí, jeden člověk se už vyléčil, uvedl Dohnal.

Mluvčí sboru Petra Kučerová minulý týden ČTK sdělila, že částečný výpadek příslušníků neohrozil schopnost zajistit ve věznicích bezpečnost a pořádek.

„Zaměstnanci, kteří byli s těmito osobami v kontaktu, zůstávají doma. Vězněné osoby jsou izolovány od ostatních,“ popsala. Každá z českých věznic má možnost umístit vězně, u kterého existuje podezření na nákazu, odděleně.

Ve věznicích jsou od poloviny března zakázány návštěvy. Platí i další preventivní opatření proti šíření nákazy. Například každému, kdo přijde do věznice zvenčí, se při vstupu měří teplota.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme