Ministryně Benešová obvinila pražské zastupitelství z úniku informací. Bradáčová se proti kritice ohradila

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) obviňuje státní zástupce z úniků informací do médií v kauze soudce Zdeňka Sováka. Benešová žádá v dopise pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou o prověření úniků, uvedl v úterý server Česká justice. Zastupitelství se proti kritice ohradilo. Ministryně podle Bradáčové nezná skutečný stav věci.

Praha (Aktualizováno: 13:38 5. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V případu soudce pražského vrchního soudu Sováka, obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení, měla některá média podle Benešové přístup k interním informacím.

Vrchní soud na Sovákovu kauzu tvrdě doplatí. Přitom se tam dějí i dobré věci

Číst článek

„Vzhledem k rozsahu, míře detailu a vyznění předmětných informací se obávám, že jejich zveřejnění nelze, jako v některých jiných případech, připsat na vrub aktivitě obhájců obviněných,“ píše podle serveru ministryně v dopise.

Podle Benešové je tak pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. V pondělí v rozhovoru pro server Novinky.cz ministryně z úniků obvinila pražské Vrchní státní zastupitelství.

V dopise Bradáčové ministryně podle České justice uvádí, že se v případě Vrchního státního zastupitelství v Praze nejedná o ojedinělý jev a že u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci k únikům nedochází.

Benešová žádá Bradáčovou o prověření úniků v kauze soudce Sováka a přijetí opatření, která by do budoucna únikům informací zabránila. Dopis byl podle serveru zaslán také nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

‚Aniž by vyčkala odpovědi‘

Pražské Vrchní státní zastupitelství se proti kritice ze strany ministryně ohradilo. „Paní ministryně spravedlnosti zaslala vrchní státní zástupkyni dopis, a aniž by vyčkala odpovědi, byl jeho podstatný obsah zveřejněn na soukromém webu, kde probíhá obhajoba osob obviněných v předmětné trestní věci. O motivech tohoto postupu nemůžeme spekulovat,“ sdělila v úterý vrchní státní zástupkyně Bradáčová.

Serveru Novinky.cz Benešová v pondělí řekla, že kvůli úniku také telefonicky požádala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby situaci řešil. Vyšetřit by podle ní měla únik i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle pražské vrchní státní zástupkyně ale ministryně nezná skutečný stav věci ohledně údajného úniku informací, což je podle Bradáčové z dopisu Benešové zřejmé.

„V souladu s principy profesionální komunikace Vrchní státní zastupitelství v Praze poskytne v možném rozsahu informace médiím až poté, co s pravdivým stavem věci seznámí ministryni spravedlnosti,” doplnila Bradáčová.

Že dopis na konci prosince obdrželo také Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, potvrdil serveru iROZHLAS.cz přímo Zeman. „Považoval bych za velice neprofesionální s ministryní spravedlnosti komunikovat a sdělovat jí informace prostřednictvím médií,” napsal.

„V této chvíli se tedy celá věc prošetřuje a paní ministryni bude v nejbližším možném termínu odpovězeno. Proti jakémukoliv jinému způsobu komunikace je nutné se důrazně ohradit,” dodal.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme