Benešová mírní slova o podjatosti ústavních soudců. ‚Problém je v opakování jejich mandátu,’ řekla

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve středu prohlásila o nálezu Ústavního soudu k volebnímu zákonu, že je „divný” a „nepůsobí objektivně”. Zároveň nevyloučila, že soudci mohli za rozhodnutí něco dostat. Ve čtvrtek své původní výroky v tiskové zprávě upřesnila. Prý jen chtěla poukázat na to, že „prapříčina celého problému spočívá v možnosti opakování mandátu ústavního soudce”. Soudce ale z politických a jiných tlaků nepodezírá.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Ve středu ministryně Benešová mluvila o tom, že rozhodnutí Ústavního soudu nepůsobí „objektivně”.

O den později - po kritice Soudcovské unie nebo České advokátní komory - svá slova už mírní. Nález Ústavního soudu prý respektuje, stejně jako někteří odborníci a další politici ale nesouhlasí s načasováním, které může osm měsíců před volbami „vyvolat ústavní krizi“.

‚Mají asi něco slíbeného.‘ Soudcovská unie a Unie státních zástupců se distancovaly od výroku Benešové

Číst článek

„Pak mi vadilo to, že pan Rychetský byl architektem toho původního rozhodnutí a teď najednou o 180 stupňů mění názor,” dodala pro Radiožurnál.

Správné by podle ní bylo, aby se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský z řízení vyloučil. „Před dvaceti lety byl hybatelem dění,” uvedla.

Také upřesnila své výroky z rozhovoru pro Deník N o tom, že nelze vyloučit, že soudci za zrušení části zákona dostali něco přislíbeno.

„Nikdy jsem nepodezírala ústavní soudce, a ani neřekla, že by podléhali politickým či jiným tlakům,“ napsala v tiskové zprávě.

Zádrhel je podle ní v opakování mandátu ústavního soudce. „Kdo zvažuje setrvání ve funkci, musí pro něj získat politickou podporu. V případě ústavních soudců podporu senátorů, tedy těch, o jejichž návrhu rozhodovali,“ uvedla.

„Samozřejmě jsem nemyslela, že tam někdo chodí s úplatky,“ doplnila pro Radiožurnál. Také řekla, že by soudci měli mít jen jeden „dostatečně dlouhý“ mandát.

Nález Ústavního soudu

Ústavní soud ve středu po třech a půl letech zveřejnil své rozhodnutí ohledně volebního zákona. Zrušil D'Hondtovu metodu, která při přepočtu mandátů nahrávala větším stranám, a také odstranil klauzuli pro vstup koalic do sněmovny.

Ústavní soud rozhodl pozdě, politické strany teď začnou bojovat o moc, varuje právník Kudrna

Číst článek

Opozice nález soudu vítala, někteří politici a odborníci ale z rozhodnutí nadšení nebyli. Vadilo jim, že Parlament má na změnu zákona jen osm měsíců, pak už Česko čekají sněmovní volby.

Na Ústavní soud ve svém projevu zaútočil například premiér Andrej Babiš (ANO) a s kritikou nešetřil ani předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve čtvrtek Rádiu Z řekl, že jej emocionální reakce na středeční nález překvapila. Podle ČTK soud přijímá tisíce rozhodnutí ročně.

„Toto rozhodnutí se mi nezdálo způsobilé vyvolávat jakékoliv emocionální reakce,“ uvedl Rychetský. K reakcím Babiše a Benešové řekl, že „to je asi věc jejich mentálního založení“.

Dominika Kubištová, Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme