Ministryně Benešová odvolala šéfku plzeňských státních zástupců Zelenou. Skončit má po 15 letech

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonii Zelenou. Podle ní mimo jiné neplnila pokyny nadřízeného, uvedlo páteční Právo. Zelená má skončit po 15 letech ve funkci. Její odvolání požadovala krajská státní zástupkyně Anna Maříková. Zelená si proti rozhodnutí může podat rozklad, o něm by znovu rozhodovala Benešová.

Praha/Plzeň (Aktualizováno: 11:42 8. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dnešního dne jsem podepsala rozhodnutí o odvolání doktorky Zelené z funkce vedoucí státní zástupkyně. Důvodů je tam několik, mimo jiné neplnila pokyny nadřízeného. Celkem jde o čtyři okruhy, které nebudu blíže uvádět,“ řekla ve čtvrtek Právu ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

„Může si proti tomu rozhodnutí podat rozklad, o kterém bych měla znovu rozhodovat já. Předpokládám, že se bude bránit a podá ho, což bude mít odkladný účinek, tedy že do doby, než o rozkladu rozhodnu, zůstane ve funkci,“ dodala Benešová.

Pokud by ministryně spravedlnosti svůj původní verdikt potvrdila, bylo by pro šéfku Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonii Zelenou odvolání definitivní. Mohla by se bránit už jen soudní cestou, tento postup by už ale neměl odkladný účinek.

Postup Benešové může vyvolat strach, kritizují ministryni kvůli kauze Postoloprty státní zástupci

Číst článek

Šéfka Okresního státního zastupitelství v Plzni Zelená, která vede s přestávkami plzeňské státní zastupitelství od roku 2004, prý ještě rozhodnutí o svém odvolání z funkce nedostala. Nelíbí se jí, že ministryně informovala o rozhodnutí z neveřejného řízení ještě před tím, než ho obdržela.

„Já žádné rozhodnutí nemám, neznám jeho obsah a nemůžu se k tomu vůbec vyjádřit. Správní řízení je neveřejné, to znamená, pokud paní ministryně poskytla informace z neveřejného správního řízení ještě před tím, než bylo doručeno účastníkům řízení, shledávám to, za, z mého pohledu, jaksi nesprávné, uvedla pro ČTK Zelená.

Řekla, že sama se vůči všem obviněným chová tak, že respektuje jejich práva. Vůči mě respektováno nebylo, nic jiného k tomu říct teď nemůžu, dodala.

Rozhodnutí nemá zatím ani krajská státní zástupkyně Anna Maříková, která o odvolání Zelené požádala už loni v říjnu. „Více než před rokem jsem podala návrh na odvolání. Nejsem účastníkem řízení. Ministerstvo spravedlnosti jedná s doktorkou Zelenou, takže žádné rozhodnutí nemám,“ sdělila Radiožurnálu Maříková.

ako, ank Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme