Benešová uložila výtku soudkyni z případu zastupitelů Postoloprt. Věděla podle ní o vadách posudku

Výtku od ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) dostala předsedkyně Okresního soudu v Chomutově Kateřina Vltavská za postup v případu deseti zastupitelů Postoloprt na Lounsku. Uvedl to ve čtvrtek server Česká justice. Zastupitelům Vltavská uložila peněžité tresty za údajně nevýhodný prodej domu ve městě. Revizní posudek ale ukázal, že cena nevýhodná nebyla, a Vltavská následně zastupitele zprostila viny. S výtkou Vltavská nesouhlasí.

Chomutov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postoloprty žádají kvůli stíhání svých zastupitelů od státu pět milionů korun za poškození pověsti. | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

Benešová také podala kárnou žalobu na státní zástupkyně, které stály za obžalobou zastupitelů Postoloprt.

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu na náměstí za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie a státní zastupitelství pak podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena za dům v místě obvykle přesahovala 1,5 milionu.

Postup Benešové může vyvolat strach, kritizují ministryni kvůli kauze Postoloprty státní zástupci

Číst článek

Soudkyně Vltavská potom udělila zastupitelům takzvaným trestním příkazem peněžité tresty. Podle ministryně Benešové ale Vltavská věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady, píše server.

Ministerstvo proto soudkyni uložilo výtku. „Jen doplňuji, že se jedná o nejmírnější disciplinární opatření, které ukládá ministerstvo spravedlnosti samo,“ sdělil serveru mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Mírný postih podle něj úřad zvolil, protože nechce primárně soudkyni trestat, ale upozornit na to, že je třeba se podobným pochybením vyvarovat. „S výtkou nesouhlasím, zvažuji další postup,“ sdělila serveru soudkyně Vltavská.

Žaloba na státní zástupkyně

Zastupitelé Postoloprt posudek, na kterém stála obžaloba, zpochybňovali a nechali si vypracovat vlastní. Podle následného revizního znaleckého posudku byly chyby jak v posudku obžaloby, tak v posudku obhajoby. Revizní posudek ale obžalovaným zastupitelům pomohl, protože podle něj by cena obvyklá pro zmíněný dům činila 950 tisíc korun, tedy dokonce o 50 tisíc korun méně, než činila cena schválená zastupiteli.

Postoloprty žádají od státu pět milionů korun. ‚Kauza zastupitelů ohrozila pověst města,‘ tvrdí advokátka

Číst článek

Ministryně Benešová podala kvůli kauze kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které stály za vyšetřováním a obžalobou zastupitelů Postoloprt. U jedné z nich již Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem oznámilo podle České justice, že nezjistilo žádné kárné provinění. Zastupitelství zkritizovalo hlavně práci znalců. Se soudním znalcem Jiřím Vaňkem, na jehož znaleckém posudku stála obžaloba v případu Postoloprt, bylo zahájeno správní řízení o přestupku. Postoloprty žádají kvůli stíhání svých zastupitelů od státu pět milionů korun za poškození pověsti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme