‚Nám to vadí!‘ Na desítkách míst v Česku lidé protestovali proti Benešové a za nezávislou justici

Dva a půl tisíce lidí se podle odhadů policie v úterý navzdory silnému dešti sešlo na brněnském Dominikánském náměstí na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. Tu podle nich ohrožuje nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Obávají se, že má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo. Už několikátou demonstraci svolal spolek Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii.

Praha (Aktualizováno: 22:27 28. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátoři účast v Brně odhadují až na 4000 lidí. Podobné akce se konají v desítkách měst a obcí po celé zemi. Několik set lidí se sešlo ve Zlíně, v Jihlavě nebo v Karlových Varech. „Neprotestujeme proti výsledku voleb, ale proti tomu, že vítěz voleb nerespektuje žádná pravidla a zneužívá moc. Místo aby sloužil naší zemi, slouží jen sám sobě,“ uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Babiš: Kritice nerozumím, v EU bychom měli vystupovat jednotně. Šéf komise ovlivní Česko nejvíc

Číst článek

Podporovatelé protestů tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“.

Požadují, aby vláda podepsala a dodržovala sedm pojistek pro nezávislost justice, kterou formulovala platforma Rekonstrukce státu. Zahrnují posílení nezávislosti státního zastupitelství zákonem stejně jako nezávislosti soudů nebo závazek, že vláda nebude zasahovat do nezávislého vyšetřování a neodvolá nejvyššího státního zástupce.

„Demisi!“

Ve Zlíně demonstrovaly asi dvě stovky lidí. Demonstranti se sešli před obnoveným Památníkem Tomáše Bati, neodradilo je ani deštivé počasí. Drželi transparenty s hesly „Demisi!“ nebo „Bez Babiše bude líp!“

V Karlových Varech se, podobně jako v Olomouci, shromáždilo asi 150 lidí. Na lázeňské město šlo o poměrně vysokou účast, protože podobné protesty tu obvykle přilákají jen desítky. Lidé skandovali „Demisi“, nebo „Nám to vadí“. Právník Karel Jelínek na adresu ministryně řekl, že je jediným člověkem v zemi, který stojí mezi Babišem a soudem.

„Andrej Babiš se povýšil do pozice majitele jediné firmy, kterou chce ovládat, a to je Česká republika. Ale tato země není firmou,“ řekl Jelínek. V Karlovarském kraji se lidé na protestních akcích svolali ještě v Chebu, Sokolově, ale i dalších menších městech.

Několik set lidí protestovalo i v Liberci na náměstí u radnice. Vůči Babišovi se kriticky vyjádřil i emeritní rektor liberecké univerzity David Lukáš. Babiše označil za osobu, která se proviňuje proti dobrým politickým mravům. „Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci činí z České republiky spíše mocnářství než republiku,“ uvedl Lukáš v projevu.

Protesty se konaly také v Českých Budějovicích. „Demonstranti náměstí Přemysla Otakara II. zaplnili zhruba z jedné čtvrtiny. Sešli se tady mladí studenti, senioři i rodiče s dětmi. U stánku lidé podepisují petici. Zazněla výzva Milionu chvilek pro demokracii, poté promluvil signatář Charty 77 Bohumil Doležal, bývalý senátor a kandidát na ombudsmana Jiří Šesták (STAN) a statkář a chovatel dobytka Robert Blíženec. Ten řekl, že aktuální situace mu připomíná jeho chov ovcí,“ popisuje dění během demonstrace z Českých Budějovic reportérka Českého rozhlasu Lucie Hochmanová. 

Lidé na Václavském náměstí protestovali proti Benešové i Babišovi. Pořadatel vyzval premiéra k debatě

Číst článek

Lidé měli transparenty s nápisy jako Benešová Marie - mé podvody zakryje, Nahrabal si, vem ho čert - Hrabiše i Bagrofert, jiní drželi české vlajky či červené trenýrky. 

Na demonstraci v Pardubicích přišly minimálně čtyři stovky lidí. „Ztotožňujeme se s vyjádřeními hnutí Milion chvilek, pokud budou demonstrace pokračovat i jindy, rádi a ochotně se připojíme a ochotně,“ řekla organizátorka a městská zastupitelka Ivana Böhmová (Piráti).

Klus i Koller

Asi půlhodinové demonstrace na jihlavském Masarykově náměstí se v dešti zúčastnilo odhadem 250 až 300 lidí. Protest začal v 17.30. V Třebíči se v 17.00 na Karlově náměstí pod sochou svatého Cyrila a Metoděje sešla asi stovka protestujících. Vyjádření řečníků na obou místech směřovala především proti Babišovi.

Protestovat na obou místech přišli lidé všech věkových skupin, v Třebíči i rodiče s dětmi v kočárku. Jeden z nich zdobil transparent s nápisem „Mě si nekoupíš, strejdo Babiši!“ V Jihlavě měli protestující na transparentech napsáno například „Stop škůdcům a hrabišům“, „Babiše do koše“ nebo „Zastavme zlo“.

V Brně na Dominikánském náměstí, kde demonstrace začala později než v jiných městech, se lidé začali scházet už po 18.00, začátek byl plánovaný na 18.30. Na pódiu vystoupili i známí hudebníci Tomáš Klus a David Koller i předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který premiéra vyzval ke společné účasti v televizní debatě, aby své kroky obhájil.

Poprvé se v Brně lidé sešli na demonstraci za demisi ministryně spravedlnosti 6. května. Kritizují také, že Benešová uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při interpelacích ve Sněmovně řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Babiš serveru iROZHLAS.cz minulý týden napsal, že na výzvu jednoho z organizátorů protestů Mikuláše Mináře k televiznímu duelu reagovat nehodlá. „Lidé mají právo demonstrovat a vyjadřovat svůj názor. Máme zaplaťpánbůh demokracii. Nevidím ale jediný důvod, proč bych měl reagovat na výzvy pana Mináře,“ uvedl předseda vlády.

ČTK, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme