‚Vyjasnili jsme si stanoviska.‘ Ministryně Benešová se sešla se zástupci Rekonstrukce státu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO nevyhoví požadavkům Rekonstrukce státu. Zástupci platformy po úterní schůzce uvedli, že odmítla přijetí poslanecké novely zákona o státním zastupitelství a že nevidí důvod ani pro interní směrnici, která by dočasně upravila výběrová řízení na pozice soudních funkcionářů. Benešová se společného brífinku po jednání se podle platformy odmítla zúčastnit.

Praha (Aktualizováno: 13:59 10. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Protikorupční organizace sdružené v Rekonstrukci státu sepsaly dokument nazvaný Sedm pojistek pro nezávislost justice. Vyzvaly premiéra, vládu a vládní strany, aby se zavázaly k naplnění těchto bodů.

Jsme zakleklí v blocích a neslyšíme argumenty, říká Pavel Zeman k zákonu o státním zastupitelství

Číst článek

Tři z pojistek se týkají nezávislosti státního zastupitelství, další dvě transparentního výběru soudců a soudních funkcionářů, další zveřejňování anonymizovaných rozhodnutí soudů a posledním bodem je zřízení expertní pracovní skupiny pro otázky nezávislosti justice.

„Žádná záruka přijetí pojistek do konce letošního roku zde není. Paní ministryně vyloženě odmítla přijetí úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství, takže tahle cesta zřejmě padá, pokud ministerstvo spravedlnosti nebo vládní strany ten postoj nepřehodnotí,“ uvedl po úterní schůzce Josef Karlický.

Zástupci nevládních organizací pokládali úterní jednání za poslední příležitost, jak apelovat na ministerstvo, aby přijalo novelu předloženou Piráty, ODS a lidovci. Vládní návrh zákona označuje platforma za „alarmující“.

Návrh projedná legislativní rada vlády

Benešová ve své reakci uvedla, že uvítala možnost vyjasnit si stanoviska k dosud sporným bodům novely. „Rekonstrukci státu jsem informovala o úpravách návrhu, které jsme učinili od posledního setkání na základě jejich připomínek a požadavků,“ prohlásila ministryně spravedlnosti. Podle těchto úprav se usjednotila přechodná ustanovení pro vrchní státní zastupitelství s vedoucími krajských státních zastupitelství.

Podle šéfa žalobců Zemana je účelem zákona o státním zastupitelství konec jeho, Ištvana i Bradáčové

Číst článek

Dále má být nově zahrnutý jako pátý nezávislý člen výběrové komise soudce, kterého určí los nebo předseda příslušného soudu. „Osoba soudce je pro mne nejen zárukou pro posílení odbornosti při rozhodování komise, ale i pojistkou, která zaručí nezávislost a nestrannost při výběru,“ pokračovala Benešová. Návrh a jednotlivé alternativy by podle Benešové měla ve čtvrtek posoudit legislativní rada vlády.

„Na toto jednání jsem pozvala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a prezidenta Unie státních zástupců Jana Latu,“ zakončila ministryně spravedlnosti Benešová.

Zveřejňování rozsudků

K dalším tématům setkání patřila novela zákona o soudech a soudcích. Platforma totiž vyzvala ministerstvo, aby do doby účinnosti předpisu zajistilo transparentní výběrová řízení jinak. Ani v tomto případě neuspěla.

„V otázce nezávislosti soudů paní ministryně nevidí důvod pro přijetí přísnější interní směrnice, která by upravila výběrová řízení na pozice funkcionářů soudů. Tím pádem v letošním roce se v tomto taky nic nestane,“ řekl Karlický.

„Jediný drobný příslib snad může být zveřejňování rozsudků okresních a krajských soudů. Nicméně bohužel nepadl žádný konkrétní termín,“ dodal Karlický s tím, že ministerstvo slíbilo v prvním čtvrtletí příštího roku spustit zkušební provoz.

Podle Benešové je ministerstvo spravedlnosti na zveřejňování rozsudků připraveno. „V tuto chvíli dolaďujeme technické podrobnosti. Pilotní provoz bychom chtěli spustit na počátku příštího roku v civilní agendě krajských soudů,“ zakončila Benešová.

Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme