Marie Benešová z postu nejvyšší státní zástupkyně odstupovat nehodlá

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová tvrdí, že Ministerstvo spravedlnosti na ni činí nátlak a chce aby odešla. Důvodem k tomuto tvrzení jsou další spory, které se rozhořely mezi Benešovou a Ministerstvem. Marie Benešová také řekla, že důkazy o údajném uplácení novináře z Novy mluvčím resortu spravedlnosti nemá a ani je zpětně nebude hledat. Nejvyšší státní zástupkyni k tomu vyzval premiér, ministr spravedlnosti a také předsedkyně sněmovního ústavně právního výboru Vlasta Parkanová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha spravedlnosti | Foto: Neznámý

Marie Benešová tvrdí, že informace o možném uplácení má ze zdroje, který rozhodně nehodlá prozradit. Nejvyšší státní zástupkyně také říká, že rozhovor s redaktorem Novy byl soukromý a že ji novinář neupozornil, že je nahrávána.

Slova o úplatku prý pronesla v nadsázce a šlo o glosující reakci na otázku redaktora, nikoli o tvrzení. "Já jsem na to glosovala: Víte, ono se toho říká mnoho. O vás se například říká, že ty reportáže jsou na objednávku," uvedla pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Benešová.

Redaktor Novy Jiří Dlabaja to odmítá s tím, že nahrávání rozhovoru probíhalo standardně a že se změny významu slov nejvyšší státní zástupkyně nedopustil: "V žádném případě to nebyla nadsázka, spíš byla paní nejvyšší státní zástupkyně trošičku nervózní z toho rozhovoru."

Ministr spravedlnosti Pavel Němec se přiklání k názoru premiéra Jiřího Paroubka, aby Marie Benešová nařčení z uplácení buď dokázala nebo odešla z funkce. "Ona velmi silně akcentuje svoje osobní postoje na úkor prezentace postojů instituce, kterou reprezentuje," sdělil ministr.

Nový spor mezi Nejvyšším státním zastupitelstvím a Ministerstvem spravedlnosti se rozhořel kvůli prohlášení odstupujícího státního zástupce Radka Ondruše. Ten nařkl zastupitelství z toho, že přijímá nekompetentní lidi s pochybnou minulostí. Benešová ale upozorňuje, že Ondrušovi hrozí kárná žaloba za opisování textu od kolegy.

Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme