Jezdila luxusním BMW od Horáčka, policie ji podezírá z úplatků. Náměstkyně Bulovky Nushiová skončila

Po červnové policejní razii v Nemocnici Na Bulovce musel odejít další člen jejího vedení. Ve funkci ekonomické náměstkyně v tichosti skončila Marie Nushiová. Kriminalisté ji - na rozdíl od nedávno odvolaného ředitele nemocnice Františka Nováka - dosud neobvinili, mají ale podezření, že se s ním a exředitelkou Bulovky Andreou Vrbovskou dopouštěla korupce. Od hlavní postavy kauzy, podnikatele Tomáše Horáčka, měla Nushiová k dispozici BMW.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonomická náměstkyně Marie Nushiová skončila necelé dva týdny po řediteli nemocnice Františku Novákovi. | Foto: koláž Český rozhlas, Jiří Bejček | Zdroj: Nemocnice Na Bulovce

Nushiová skončila po příchodu nové ředitelky Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové už minulý týden.

„Byla odvolána z funkce ekonomického náměstka, přesněji z pozice ‚pověřená řízením ekonomického úseku‘, a momentálně se řeší její další působení v nemocnici v souladu se zákoníkem práce,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Aktéři kauzy Bulovka jezdili ‚luxusními vozy‘. Od podnikatele Horáčka podle policie dostali i mobil

Číst článek

‚Bylo to nutné‘

Informaci potvrdil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Bylo to nutné vzhledem k tomu, že měla pod sebou ekonomický úsek a s ohledem na celou kauzu,“ napsal.  

Ekonomická náměstkyně skončila necelé dva týdny po řediteli nemocnice Františku Novákovi. Toho na rozdíl od Nushiové policie obvinila, kvůli čemuž ho Vojtěch odvolal z funkce už na začátku července.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) spustila rozsáhlou akci týkající se Bulovky, ale i Nemocnice Na Františku kvůli podezření, že na zadávání jejich zakázek měl vliv severočeský podnikatel Tomáš Horáček. Jeho firmy a firmy jím ovládané díky tomu v tendrech vítězily.

Jako druhou hlavní postavu případu označili detektivové exředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Soud oba poslal do vazby.

Dvě zakázky

Kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám na úklid a stravování kriminalisté rozdali několik obvinění. Vyslechli si ho nejen hlavní aktéři kauzy, ale také nástupce Vrbovské Novák či dnes již bývalý ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. Nushiová však nikoliv a policisté ji nestíhají dodnes.

Ministr Vojtěch odvolal ředitele Bulovky. Rozhodnutí zdůvodnil trestním stíháním Nováka

Číst článek

„Počet se v tuto chvíli ustálil na jedenácti fyzických a dvou právnických osobách,“ upřesnil v úterý pro iROZHLAS.cz státní zástupce Zdeněk Matula.

Policie je přitom přesvědčena, že Nushiová se na manipulacích se zakázkami podílela. Ze soudních dokumentů vyplývá, že ji společně s Novákem, který dříve na Bulovce pracoval jako náměstek, úkolovala Vrbovská.

Přímý pokyn Vrbovské

„Z dosavadního vyšetřování je dáno důvodné podezření, že na přímý pokyn Vrbovské její podřízení Novák a Nushiová nechali Horáčka připravit zadávací dokumentaci vždy tak, aby vyhovovala jemu preferovanému dodavateli,“ uvádí soudní dokument.

Dvojice Novák-Nushiová podle detektivů fungovala jako spojka Vrbovské do nemocnice i poté, co ji ministr Vojtěch zkraje roku 2018 odvolal pro ztrátu důvěry. „Sjednává si s nimi telefonicky schůzky na různých místech v Praze. Účastní se jich i Horáček, z prověřování plyne vysoká loajalita osob vůči své bývalé nadřízené,“ stojí v soudním protokolu.

Píše se v něm také následující: „Je dáno podezření, že Vrbovská od Horáčka a dalších zástupců zvýhodňovaných dodavatelů přijímá úplatky a o tyto se dělí s Nushiovou. Ta nejméně v jednom případě přijala od Horáčka mobilní telefon značky Apple iPhone 7.“

Měly luxusní vozy

Jak již server iROZHLAS.cz informoval dříve, Nushiová i Vrbovská měly od Horáčka k dispozici drahé automobily.

„Vrbovská a Nushiová soukromě užívají luxusní motorová vozidla (BMW X5 a BMW GT), která jim Horáček poskytl k dlouhodobému bezúplatnému užívání, a to právě v souvislosti s nastaveným systémem ovlivňování zadávacích řízení,“ je přesvědčena policie.

Sama Nushiová svoje odvolání ani policejní podezření nekomentovala. Mobilní telefon jí podle mluvčího Šalka policie zabavila, server iROZHLAS.cz jí dotazy zaslal komunikačním programem Messenger, dosud ale nereagovala.

Velká policejní akce v pražských nemocnicích

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
  • Aktuálně čelí obvinění jedenáct osob a dvě firmy.
  • Obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Druhé obvinění se týká údajně zmanipulované zakázky na úklid Nemocnice Na Bulovce za 149 milionů. Vrbovská a Tomáš Horáček oslovili Daniela Pálka, zástupce společnosti TSB, s nabídkou zajištění vítězství. Manažer souhlasil a mohl se tak podílet na tvorbě zadávací dokumentaci. Horáček se ale podle policie Vrbovské nakonec postavil a do výběrového řízení přizval další společnost MW Dias. Jejímu zástupci dal – opět podle policejní verze příběhu – všechny podklady tak, aby mohl dát nejlepší nabídku. Firma MW Dias nakonec skutečně vyhrála a TSB si vzala jako subdodavatele.
  • Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme