V Praze se pochodovalo za legalizaci marihuany, akce se zúčastnil i předseda Pirátů Ivan Bartoš

Tisíce lidí vyšly v Praze za zvuků živé kapely a elektronických hudebních aparatur z pražského Karlova náměstí do průvodu za legalizaci marihuany pro osobní potřebu. Zamířili na ostrov Štvanice, kde je připraven hudební program.

Praha (Aktualizováno: 17:05 5. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří z účastníků 21. ročníku pochodu Million Marihuana March nesli transparenty s hesly například „Utni řepku, zasej travku“. Auta v průvodu vezla hudební aparatury. Předseda organizace Legalizace.cz a jeden z organizátorů akce Robert Veverka před začátkem průvodu jeho účastníky poučil, aby „nekouřili policajtům pod nos“. Řada z nich si přesto zapálila.

Organizátoři očekávali v průvodu podobný počet lidí jako loni, tedy 7000. Kulturního programu na Štvanici se podle Veverky v loňském ročníku zúčastnilo kolem 15 tisíc lidí. Na ostrově jsou i letos v programu koncerty nebo přednášky o konopí a jeho užívání. V jednom z aut v průvodu jede i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Na snímku jsou účastníci pochodu Million Marihuana March na Václavském náměstí. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

V Česku je legální užívání konopí pro léčebné účely, jinak ale marihuana zůstává mimo zákon. Za pěstování nebo přechovávání ve větším než malém množství hrozí postih.

V ČR bylo od roku 2013 vydáno na předpis téměř pět kilogramů léčebného konopí. Průměrně ho oficiálně užívá 26 pacientů měsíčně. Podle výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti si v roce 2016 vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků na 880 tisíc Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina populace.

Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je v Česku nelegální. Podle Veverky je smutné, že konopí nemohou využívat ke snížení bolesti lidé mladší 18 let, kteří jsou například zraněni při autonehodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme