Marihuana? Mezi mladými Čechy oblíbenější než v Holandsku

Mladých uživatelů marihuany je u nás dokonce víc než třeba v Holandsku, kde je konopí legálně k mání. Tento stav trvá už pár let a odborníci pro něj mají různá vysvětlení. Jestliže třetina českých středoškoláků marihuanu čas od času kouří, jaký to má vliv na jejich život, co tomu říkají rodiče a jak se to projevuje ve škole?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konopí | Foto: Tomáš Adamec

Středoškolák Víťa srká U Mrože desítku, táhne mu na osmnáct, tak už má skoro nárok. Vytáhlý mladík odstrkuje prázdný popelník, protože na rozdíl od zbytku hospody nekouří. O marihuaně ve škole toho moc neví. „Myslím, že skoro každý to někdy zkusil. Nějak pravidelně ale nikdo z naší třídy marihuanu nekouří.“

Co říká na to, že statistiky tvrdí, že každý třetí jeho spolužák by měl marihuanu kouřit pravidelně? „To určitě není pravda,“ je si jistý.

Možná, že Víťova průmyslovka je českou výjimkou. Kupříkladu náměstí Míru v Plzni na Borech už statistikám vyhovuje lépe. Partička studentů vysílá do korun stromů kouřové signály a vůně naznačuje, že to není tabák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marihuana? Mezi mladými Čechy oblíbenější než v Holandsku

Podle nich je v pořádku kouřit na ulici marihuanu. „Je to úplně normální,“ svěřuje se mi se svými dojmy jeden z chlapců. „Nikomu neubližujeme a kouřili to už indiáni.“ Kouří prý výhradně po škole, a to přestože jejich rodiče s jejich zálibou nesouhlasí.

Nevadí jim ani to, že na místo, na němž pokuřují, je dobře vidět i z okna ředitelny nedaleké školy. „Ve škole spíš nic vidět nechtějí,“ domnívá se jeden z nich. „Kdyby měli vyhazovat žáky kvůli trávě, zůstala by tu polovina lidí.“

Ve škole se problémy neprojevují

Studenti tady postávají dost často a svědčí o tom i kupy nedopalků kolem laviček. Čas však běží, ještě posledního práska z cigarety a rychle do školy. Učitelé už čekají.

„V hodině jsem naštěstí nezažil, že by někdo byl pod vlivem. Pravdou však je, že okolí naší školy na náměstí Míru v Plzni je vyhlášené tím, že se tu drogy prodávají i nezletilým.“ říká češtinář Jan Sojka, který na strojní průmyslovce učí devátým rokem.

Problémy s drogami nehlásí ani jiní učitelé, říká ředitel školy Rostislav Študent. „Za sebe vám můžu jen říct, že účinky marihuany neznám, a nemohu tedy k vašim statistikám nic dodat.“

Statistiky například říkají, že v Česku má zkušenost s marihuanou třikrát víc mládenců a děvčat než v Holandsku, kde je tato droga do jisté míry legální.


Zvětšit mapu: plzeňské náměstí Míru

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme