Marihuana není pro mladé droga, ale forma relaxace

Nejrozšířenějšími drogami v Česku jsou marihuana, pervitin a extáze. Užívání heroinu stejně jako v loňském roce stagnuje. Užívání marihuany považuje velká část mládeže za formu relaxace. Extáze a pervitin se rozšiřují i do menších měst a obcí. Obchodníci s drogami jsou stále nebezpečnější, pracují v utajení, pro komunikaci využívají internet nebo mobilní telefony, ve kterých střídají SIMkarty. I takové jsou závěry Národní protirogové centály, která dnes zveřejnila své výsledky za lońský rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabavená marihuana - kontraband jedné skupiny

Zabavená marihuana - kontraband jedné skupiny | Foto: Miroslav Konvalina

Překvapivým trendem je podle NPC stabilní počet uživatelů těkavých látek na severu Čech a stoupající dovoz kokainu z jižní Ameriky. V loňském roce bylo v souvislosti s drogami zatčeno 2037 Čechů a 135 cizinců.

Za největší úspěch považuje šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous fakt, že se daří více odhalovat drogové gangy. "Zejména prokazovat vyšší a vysokou společenskou nebezpečnost, že jsou to většinou 3 a 4. odstavce. Například v oblasti zatčených cizinců, tam se na tom ze 100 procent podílela Národní protidrogová centrála." Centrála také prošla reorganizací a styl své práce zaměřila na systém kauzálních týmů. Tato změna se podle Komrouse hmatatelně projevila. Rezervy vidí stále v prevenci.

Ředitel NPC dnes také informoval, že se stal obětí diskreditační kampaně, která souvisí s výsledky jeho práce. Osoba, která mu vyhrožuje, pracuje podle Komorouse na zadání narkobyznysu. "Se snaží přivést jak NPC tak mne osobně do defenzívy různými výhrůžkami, rozsudky smrti, skandalizací a tak dále." Na případu pracuje podle Komorouse specializovaná policejí skupina. Jméno člověka, který mu vyhrožuje, zná inspekce ministra vnitra, Komorousovi podřízení a také dva novináři.

Markéta Kaclová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme