Marihuana není pro mladé droga, ale forma relaxace

Nejrozšířenějšími drogami v Česku jsou marihuana, pervitin a extáze. Užívání heroinu stejně jako v loňském roce stagnuje. Užívání marihuany považuje velká část mládeže za formu relaxace. Extáze a pervitin se rozšiřují i do menších měst a obcí. Obchodníci s drogami jsou stále nebezpečnější, pracují v utajení, pro komunikaci využívají internet nebo mobilní telefony, ve kterých střídají SIMkarty. I takové jsou závěry Národní protirogové centály, která dnes zveřejnila své výsledky za lońský rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabavená marihuana - kontraband jedné skupiny | Foto: Miroslav Konvalina

Překvapivým trendem je podle NPC stabilní počet uživatelů těkavých látek na severu Čech a stoupající dovoz kokainu z jižní Ameriky. V loňském roce bylo v souvislosti s drogami zatčeno 2037 Čechů a 135 cizinců.

Za největší úspěch považuje šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous fakt, že se daří více odhalovat drogové gangy. "Zejména prokazovat vyšší a vysokou společenskou nebezpečnost, že jsou to většinou 3 a 4. odstavce. Například v oblasti zatčených cizinců, tam se na tom ze 100 procent podílela Národní protidrogová centrála." Centrála také prošla reorganizací a styl své práce zaměřila na systém kauzálních týmů. Tato změna se podle Komrouse hmatatelně projevila. Rezervy vidí stále v prevenci.

Ředitel NPC dnes také informoval, že se stal obětí diskreditační kampaně, která souvisí s výsledky jeho práce. Osoba, která mu vyhrožuje, pracuje podle Komorouse na zadání narkobyznysu. "Se snaží přivést jak NPC tak mne osobně do defenzívy různými výhrůžkami, rozsudky smrti, skandalizací a tak dále." Na případu pracuje podle Komorouse specializovaná policejí skupina. Jméno člověka, který mu vyhrožuje, zná inspekce ministra vnitra, Komorousovi podřízení a také dva novináři.

Markéta Kaclová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme