Marihuana zřejmě bude legální lék. Chybí jen podpis prezidenta

Konopí nejspíš bude možné legálně využívat pro léčebné účely. Návrh, který určuje pravidla pro léčebné využívání marihuany, schválili po poslancích také senátoři. Normu nyní ještě dostane k podpisu prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuana

marihuana | Foto: Marihuana galery

Konopí by si pacienti měli kupovat jen na elektronický lékařský předpis. Nejprve se ale budou konopné preparáty dovážet například z Nizozemska nebo Izraele, po roce by měli na trh vstoupit i domácí pěstitelé.

„Mám na mysli samozřejmě přísně kontrolovaný proces pěstování, zpracování, který představuje proceduru, na jejímž konci je státem garantovaná kvalita účinné látky,“ vysvětlil za autory zákona poslanec z ODS Pavel Bém.

V prvním kroku má podle Béma zákon zabránit kriminalizaci lidí, kteří marihuanu k léčbě už užívají. „V tuto chvíli legalizujeme, dáváme jim to právo, které je výsostně humánní. Když jim nějaký lék nebo léčivý přípravek pomáhá, tak by měli právo na to, mít možnost jej použít,“ řekl.

Někteří senátoři ale s návrhem nesouhlasí. Třeba Pavel Lebeda z ČSSD má obavy, že to povede k legalizaci konopí.

„Všechny aktivity vnímám jako Cimrmanův úkrok stranou vedoucí k legalizaci konopí u nás. My všechny ty účinky, o kterých se mluví, dokážeme nahradit,“ řekl.

Místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková upozornila, že zákon nepomáhá ani dekriminalizaci pěstování malého množství konopí: „Babky kořenářky jsou pořád kriminalizovány tím, že mají tu jednu rostlinku v květináči. Což je špatně.“

Cenová dostupnost

Senátoři poslanecké novele nejčastěji ale vytýkali cenu konopných léčiv. V prvním roce, kdy se budou prodávat jen zahraniční preparáty, bude podle nich léčba marihuanou finančně nedostupná.

„Pokud to nebude dopláceno z veřejného zdravotního pojištění, tak je to luxusní lék, tak je to nedostupné zvláště pro ty, kteří to nejvíce potřebují, což jsou většinou starší lidé a také lidé těžce nemocní, kteří ten příjem v podstatě nemají,“ konstatovala Gajdůšková.

Vstup českých pěstitelů by ale měl léky z konopí výrazně zlevnit. O ceně konopných léků nebude podle Béma rozhodovat parlament, ale ministerstvo zdravotnictví.

„Nepatří do rozhodování ani Senátu, ani Poslanecké sněmovny diskutovat o úhradové vyhlášce nebo o opatřeních obecné povahy, které umožňují zavést nějaký lék nebo léčivý přípravek do částečné nebo plné úhrady. To je věcí úplně jiných orgánů a institucí,“ řekl Bém.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme