Le Penová, Wilders, Okamura. V Praze se sejdou špičky protiimigrační frakce

Do Prahy v pátek dorazí zástupci evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF), která má v sobotu v české metropoli konferenci. Proti akci, které se za Česko účastní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, se v pátek i v sobotu chystají demonstrace. Policie přijala zvýšená bezpečnostní opatření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders ve Spijkenisse | Foto: Reuters

Představitele ENF, kteří do Prahy přijedou, přivítá SPD na svém poslaneckém klubu. Čas přijetí nechtěl Okamura prozradit s ohledem na policejní bezpečnostní opatření. Týkají se zejména nizozemského politika Geerta Wilderse, kterému kvůli jeho protiislámským projevům hrozí radikální islamisté smrtí.

Na setkání by se mělo mluvit o novém modelu evropské spolupráce založeném na spolupráci suverénních zemí bez bruselských orgánů. Do Prahy na akci dorazí mimo jiné i neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová. 

Do Prahy míří špičky protiimigrantských stran. Na jednom pódiu má s Okamurou vystoupit Le Penová i Wilders

Číst článek

Sněmovna kvůli návštěvě zástupců ENF na klubu SPD zvláštní bezpečnostní opatření nechystá. V dolní komoře Parlamentu jsou podle informací ze sněmovny stálá standardní bezpečnostní opatření, která pokryjí i akci poslaneckého klubu SPD.

Plánované demonstrace

Proti konferenci ENF svolala levicová uskupení demonstrace, a to na pátek i sobotu. V pátek večer se uskuteční pochod od hotelu Intercontinental, na kterém chtějí demonstranti protestovat proti politice protiimigračních stran. Policisté se připravují zejména na demonstrace, které proti konferenci svolaly levicové organizace jako Iniciativa Ne rasismu, queer anarchistická skupina QAS, křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK, Socialistická solidarita a iniciativa Proti projevům nenávisti. 

Letos v lednu se konference EDF konala v německém Koblenci. Le Penová na ní vyzývala k opuštění eura, Wilders mluvil o konci používání politické korektnosti. Do stotisícového města na soutoku Rýna a Mosely tehdy dorazilo zhruba 3000 levicových demonstrantů, kteří v blízkosti místa konání konference umístili sochy Adolfa Hitlera a Josifa Stalina, k násilným konfliktům ale nedošlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme