Policisté nevypátrali pachatele, který polil sochu Koněva barvou. Případ odložili

Policistům se nepodařilo vypátrat člověka, který v srpnu polil sochu maršála Ivana Koněva v Praze 6 barvou a pomník pomaloval nápisy. Případ proto odložila, informovala o tom v úterý Česká televize. Vedení dejvické radnice chce kontroverzní sochu přesunout na jiné místo. Zastupitelé městské části v září odhlasovali, že ji na náměstí Interbrigády nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Radnice vypíše na jeho podobu soutěž.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomalovaná socha maršála Ivana Koněva v Praze 6 Dejvicích | Zdroj: Facebook Praha 6

Případ polití sochy maršála Ivana Koněva policie prověřovala kvůli podezření z trestného činu poškození cizí věci. Pachatele ale podle mluvčího pražské policie Jana Daňka nenašla.

Můj dědeček Koněv. ‚Když sochu přesunout, tak důstojně. Žádné oprátky,‘ říká vnučka sovětského maršála

Číst článek

Socha maršála Koněva se stává terčem vandalů často. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 se rozhodl, že barvu, kterou byl pomník politý v srpnu, nenechá hned odstranit. Následně ji vyčistil proruský aktivista Žarko Jovanovič s kolegou.

Kolář následně kolem pomníku nechal postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Radnice Prahy 6 nakonec nechala sochu opatřit antigraffiti nátěrem a lešení i s plachtou odstranila.

Situace kolem sochy ruského maršála vyvolala napětí i v mezinárodních vztazích. Ruské velvyslanectví v Praze kritizovalo zakrytí sochy, nesouhlasí ani s přesunem sochy. Pokud by k němu došlo, považovalo by to za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích, uvedlo dříve.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD Česká republika smlouvu neporuší, pokud najde pro pomník jiné důstojné místo. Zastupitelé Prahy 6 mluvili o vojenském hřbitovu na Olšanech nebo chystaném památníku 20. století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme