Plivanec do tváře Čechům, zní z Ruska ke Koněvovi. Podle Petříčka ministerstvo ‚chystá kroky‘

Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Zároveň je vyzvalo, aby si přestali tropit posměch z památníku maršálu Ivanu Koněvovi. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti. Ruská diplomacie reagovala na vyhrocené spory kolem pražského památníku, o jehož osudu má ve čtvrtek jednat zastupitelstvo Prahy 6. Česká diplomacie chystá další kroky a ministr vyjádřil nesouhlas s ruskými slovy.

Moskva/Praha (Aktualizováno: 16:43 11. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Černohorský po ukončení protestní akce v pondělí 2.9.  sundal plachtu ze sochy I.Š.Koněva.

Pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Znovu vyzýváme iniciátory ‚války‘ se symboly vítězství nad fašismem, aby si přestali tropit posměch z památníku Ivana Koněva. S uspokojením bereme na vědomí, že mnohé odpovědné české oficiální osobnosti a politici takový názor sdílejí, uvedlo ministerstvo v očividné narážce na stanovisko prezidenta Miloše Zemana, který se proti přemístění Koněvovy sochy postavil.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádřil nesouhlas s vyjádřeními ruské strany. „Budeme dělat další kroky, aby se záležitost vyřešila. Nesouhlasím s tím, jaká slova od ruských představitelů v této záležitosti padají. Myslím, že to nepřispívá k budování dobrých vztahů. Je důležité, aby se ta debata vedla věcně a podívali jsme se i na její právní aspekty,“ konstatoval. Uvedl to po schůzce se svým protějškem Miroslavem Lajčákem. 

Dcera maršála Koněva chce nechat převézt jeho sochu do Ruska. ,Vstřícný krok,‘ uvedl starosta Prahy 6

Číst článek

„Souběžně s nemravnou kampaní kolem památníku v Praze zaznívaly návrhy na jeho převoz do naší země, upozornilo ruské ministerstvo. S podobným návrhem přišla nedávno v Moskvě Koněvova dcera Natalja v rozhovoru pro armádní týdeník Zvezda.

Vedení Prahy 6 ho uvítalo. V této souvislosti chceme zdůraznit, že památníky si uchovávají svůj smysl jen v návaznosti na místa, kde ke konkrétním historickým událostem došlo, uvádí se v ruském prohlášení.

Jakékoli návrhy na možné přemísťování památníků jsou znevážením významu těch slavných a tragických stránek dějin, jimž jsou věnovány, upozornilo ministerstvo.

Připomnělo odpovědnost českých úřadů plnit rusko-českou dohodu o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993, která obsahuje oboustranné závazky ochrany vojenských památníků na území druhého státu. Česká diplomacie ale oponuje, že na pražskou Koněvovu sochu se dohoda nevztahuje.

K případu se vyslovil i ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, podle něhož je „zneuctění Koněvova památníku v Praze plivanec do tváře českých občanů“.

Petříček v souvislosti s pomníkem varoval, aby spor rozděloval společnost. „To je něco, co naši partneři možná chtějí,“ uvedl. Za důležité považuje, aby se debata vedla věcně.

Spor o Koněva

Spor o sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na Praze 6 se opět rozhořel koncem letošního srpna, kdy neznámý pachatel polil pomník rudou barvou. A objevil se také nápis: „Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme!“

A radnice později na facebooku oznámila, že sochu nechá pomalovanou, dokud nezačne ruská ambasáda jednat konstruktivně ohledně možného přesunu sochy na svou zahradu. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Padouch, nebo hrdina? ‚Spor o Koněva ukazuje, jak a proč se neumíme vyrovnat s minulostí,‘ říká Jiří Padevět

Číst článek

Památník o pár dnů později očistilo dobrovolně několik lidí. Městská část pak nechala sochu zakrýt lešením s plachtou, zdůvodnila to ochranou proti vandalům. Aktivista Jiří Černohorský se ji ale rozhodl strhnout. A Praha 6 se nakonec celé lešení rozhodla odstranit a památník opatřila novým ochranným nátěrem proti barvám.

Ruský ministr kultur Medinskij později označil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) za nacistu. Český ministr kultury a exministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD na to reagoval: „Přál bych si, aby se ruský ministr kultury snažil vědět něco víc o evropské historii.“

Medinského komentář byl pak podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka zbytečný a urážlivý. „Jasně jsem řekl, že promeškal příležitost mlčet, a to platí,“ napsal Hamáček ze Srbska, kde doprovází prezidenta Miloše Zemana.

Koněvova dcera zároveň v ruských médiích oznámila, že chce památník sovětského maršála dopravit do Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme