Zrušme zákon omezující prodej o svátcích, požaduje ministryně průmyslu Nováková

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) je pro zrušení zákona, který zakazuje větším obchodům mít na některé svátky otevřeno. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu uvedla, že je jeho stávající podoba nesmyslná a mate zákazníky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Ministryně by teď chtěla prosadit alespoň to, aby se zákon nevztahoval na velkoobchody, ve kterých živnostníci nakupují zboží do svých provozoven nebo restaurací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou o tom, jaké jsou její priority a o stavbě nových jaderných bloků.

„Čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu, protože je podaná ústavní stížnost, která by měla vést ke zrušení tohoto zákona. A právě proto jsme teď přistoupili na to, že minimálně aspoň těm velkoobchodům by se mohlo ulevit právě na základě této poslanecké iniciativy,“ řekla v pořadu Nováková.

Zrušit zákon chce u Ústavního soudu skupina senátorů. Naopak podle odborářů by se omezení prodeje, které teď platí o sedmi státních svátcích, mělo rozšířit na všech 13 svátků.

Obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12 hodin.

Nové jaderné bloky

Vrací se komunisté k moci? To je slovní spojení, které v posledních dnech často zaznívá. Z vlády s podporou komunistů není nadšená ani Nováková, nicméně její pohled je pragmatický. „Země potřebuje konsenzuální rozhodování o klíčových věcech,“ uvedla.

Komunisté svou podporu vlády podmiňují priority, z nichž některé spadají pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde například o zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou.

„Strategický majetek by měl být v rukou státu, je to společné bohatství, ke kterému by měl mít občan každé země stejný přístup,“ říká s tím, že za takový majetek považuje vodu, energii, ale také přístup k internetu, o kterém by se ráda bavila jako o veřejném statku.

K nejdůležitějším a také zřejmě nejkontroverznějším tématům vlády bude rozhodování o výstavbě nových jaderných bloků.

„Je zcela zřejmé, že jaderná elektrárna je z pohledu skladování paliva ta nejvýhodnější varianta, nejméně výhodná je ale z pohledu investice do výstavby a do bezpečnosti,“ říká.

Zdůrazňuje také, že ve strategickém záměru je nalézt cestu k zahájení výběrového řízení na dostavbu jaderných bloků. To by mělo být financované přes ČEZ.

Jan Moláček, Prokop Havel, Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme