Nevidím svoji chybu, řekla Nováková ke kauze s Tchaj-wanem. Cítí podporu od prezidenta

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková za ANO neudělala podle svých slov ohledně vyloučení zástupce Tchaj-wanu z jednání žádnou chybu. Nováková to ve středu řekla novinářům. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš pak uvedl, že personální změny ve vládě nejsou zatím aktuální. A Nováková dodala, že cítí podporu od prezidenta Miloše Zemana.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Nováková | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já nevidím svoji chybu. Chyba se stala v komunikaci mého zahraničního odboru, který nedostatečně komunikoval s ministerstvem zahraničních věcí. Nicméně já jsem o tom nevěděla,“ řekla ve středu ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která doprovází prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě Rakouska.

Tchajwanský incident

Zástupce Tchaj-wanu musel minulý týden ve středu opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. Požádal o to čínský velvyslanec a měl uvést, že je to v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, která je naplánována na 24. až 28. dubna. Ministryně Marta Nováková poté požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili, v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu. Členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu se setkání účastní posledních 19 let a k podobnému konfliktu zatím nedošlo. Zástupce této kanceláře Chung-I Wang k incidentu prohlásil, že ho mrzí.

Byla jsem postavena před hotovou situaci ve chvíli, kdy jsem přišla na to jednání,“ dodala Nováková.

Podle ní pak záleží na premiérovi Andreji Babišovi, jestli ji z postu ministryně odvolá. A uvedla také, že cítí podporu hlavy státu. „Pan prezident mi sám o sobě říkal, že mě podporuje,“ doplnila Nováková.

Babiš ve středu České televizi řekl, že personální změny ve vládě nejsou aktuální. Uvedl rovněž, že pokud by se pro nějakou změnu rozhodl, napřed by to prodiskutoval s příslušným ministrem, poté projednal s prezidentem Milošem Zemanem a teprve pak zveřejnil.

Na pondělní schůzce se Zemanem prý o personální politice nemluvili. „Bylo to hlavně o zahraniční politice,“ řekl. A dodal, že diskutovali o aktuální návštěvě prezidenta v Rakousku a o jeho nadcházející cestě do Číny.

Dopis od senátorů

Nováková vysvětlovala incident z minulého týdne během pondělního jednání vlády. „Vysvětlila, že to bylo selhání jejích podřízených a že z toho vyvodí personální důsledky,“ řekl po jednání Babiš.

Čínský velvyslanec se podle něj choval velmi nestandardně. Premiér připomněl v té souvislosti i událost z přelomu roku, kdy čínský velvyslanec Čang Ťien-min podle Babiše lhal o obsahu jejich společné schůzky na téma varování před čínskými technologiemi.

Od vzestupu po možný pád Novákové. ‚Netaktizuje, a to se v politice nevyplácí,‘ říká analytička

Číst článek

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před jednáním kabinetu uvedl, že šlo o chybu protokolu, ministerstvo by proto příště mělo formát jednání konzultovat s diplomacií.

Polovina senátorů požádala premiéra Babiše, aby ministryni okamžitě odvolal. V otevřeném dopise senátoři uvedli, že Nováková poškodila vztahy s Tchaj-wanem a už poněkolikáté nezvládla své povinnosti.

Vadí jim, že zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů.

Kromě zástupců hnutí ANO se k žádosti přidali senátoři napříč kluby včetně místopředsedů horní komory Miluše Horské (KDU-ČSL), Jiřího Oberfaltzera (ODS), Jiřího Růžičky a Jana Horníka z klubu Starostové a nezávislí a zástupců koaliční ČSSD.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme