Napomenutí kvůli Tchaj-wanu. Náměstek ministryně průmyslu Bärtl dostal vytýkací dopis

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl dostal kvůli incidentu se zástupci Tchaj-wanu vytýkací dopis. Neočekává ale, že by musel své místo opustit, řekl ve čtvrtek Bärtl. Zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů. Polovina senátorů proto požaduje odvolání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO). Zahraniční výbor sněmovny událost označil za nešťastnou.

Praha (Aktualizováno: 17:46 4. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně Marta Nováková a její náměstek Vladimír Bärtl | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/ministerstvo průmyslu | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl před poslanci uvedl, že on byl tím, kdo řešil situaci po požadavku čínského velvyslance na odchod tchajwanského zástupce z akce.

A dodal, že využil svých nadstandardních vztahů s představiteli Tchaj-wanu. Ti podle něj vyjádřili pochopení pro český postup a ujistili, že incident neohrozí budoucí vztahy mezi oběma zeměmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si debatu členů zahraničního výboru: Mikuláš Peksa z Pirátů a Jaroslav Bžoch z ANO

Nováková kvůli záležitosti čelila kritice a uvedla, že vyvodí personální důsledky vůči svým podřízeným. Bärtl ve čtvrtek novinářům řekl, že ministryně mínila jeho.

„Bylo postupováno v souladu se zákonem o státní službě. Obdržel jsem vytýkací dopis,“ řekl. 

Takový dopis posílá zaměstnavatel svému pracovníkovi, pokud podle něj dosahuje neuspokojivých pracovních výsledků. Upozorňuje ho tak, že by mu mohla hrozit výpověď. Bärtl ale uvedl, že konec ve funkci náměstka neočekává.

Situací se ve čtvrtek zabýval i sněmovní zahraniční výbor. Poslanci přijali usnesení, ve kterém označili řešení situace za nešťastné a vyzvali ministerstva, aby propříště více konzultovala pořádané mezinárodní akce s ministerstvem zahraničí, aby se předešlo podobným událostem.

Zaorálek: Ministerstvo situaci nezvládlo

Poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) neprosadil do usnesení výzvu, aby vláda zacházela s představiteli Tchaj-wanu s respektem. Peksa poté také kritizoval vysvětlení, které Bärtl na výboru přednesl.

Tchajwanský incident

Zástupce Tchaj-wanu musel minulý týden ve středu opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. Požádal o to čínský velvyslanec a měl uvést, že je to v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, která je naplánována na 24. až 28. dubna. Ministryně Marta Nováková poté požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili, v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu. Členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu se setkání účastní posledních 19 let a k podobnému konfliktu zatím nedošlo. Zástupce této kanceláře Chung-I Wang k incidentu prohlásil, že ho mrzí.

„Já jsem poměrně nespokojený, přijde mi, že se to snaží zamést pod stůl,“ řekl. Incident vnímá jako velkou chybu, kterou se české straně nedaří napravit. Podle něj by dávalo smysl, kdyby kvůli záležitosti odstoupila Nováková.

„Bylo to nešťastné, to všichni vidí, ale to vysvětlení je dostačující. Nemyslím, že by to nějak zhoršilo naše vztahy s Tchaj-wanem,“ řekl místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO). Podle něj není odchod Novákové na místě.

Kritizoval naopak chování čínského velvyslance a připomněl, že ambasador už koncem loňského roku postupoval nestandardně, když informoval o obsahu neformálního jednání s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem, který následně výroky diplomata označil za lži.

Podle předsedy výboru Lubomíra Zaorálka z ČSSD ministerstvo průmyslu situaci dobře nezvládlo. „Tohle jsou nebezpečné věci, které mohou znamenat precedenty, které budou znamenat, že Česká republika bude ustupovat ve věcech, ve kterých je třeba držet dohodnutou pozici,“ řekl.

„Nemůžeme se utěšovat tím, že to tchajwanská strana pochopila. To je prostě špatně. Je to malá profesionalita,“ uvedl. K možnému odchodu Novákové kvůli záležitosti se nechtěl vyjadřovat.

‚Nevidím svoji chybu

„Já nevidím svoji chybu. Chyba se stala v komunikaci mého zahraničního odboru, který nedostatečně komunikoval s ministerstvem zahraničních věcí. Nicméně já jsem o tom nevěděla,“ řekla ve středu ministryně Nováková.

Nevidím svoji chybu, řekla Nováková ke kauze s Tchaj-wanem. Cítí podporu od prezidenta

Číst článek

„Byla jsem postavena před hotovou situaci ve chvíli, kdy jsem přišla na to jednání,“ dodala.

A uvedla také, že cítí podporu hlavy státu. „Pan prezident mi sám o sobě říkal, že mě podporuje,“ doplnila Nováková.

A prezident Miloš Zeman, který zakončoval oficiální návštěvu v Rakousku, pak ve čtvrtek prohlásil: „Já sám v současné vládě nevyzývám ke svržení jakéhokoli ministra.“

A premiér Babiš už ve středu České televizi řekl, že personální změny ve vládě nejsou aktuální. Uvedl rovněž, že pokud by se pro nějakou změnu rozhodl, napřed by to prodiskutoval s příslušným ministrem, poté projednal s prezidentem Milošem Zemanem a teprve pak zveřejnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme