Malý se 160 tisíci, Pilný bez bonusu. Ministerstvo průmyslu ‚odtajnilo‘ odměny nejvyšších úředníků

Téměř 2,5 měsíce trvalo, než ministerstvo průmyslu pod vedením Marty Novákové (za ANO) zveřejnilo bonusy vyplacené náměstkům a ředitelům odborů. Částky iROZHLAS.cz žádal v lednu po všech ministerstvech, aby mohl provést každoroční inventuru. Resort průmyslu, který na bonusech za loňský rok rozdal více než 9 milionů korun, ale údaje poskytnout nechtěl. Až poté, co se redakce obrátila přímo na šéfku úřadu, úředníci dodali tabulku. Ale beze jmen.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaké byly odměny nejvyšších úředníků na ministerstvu průmyslu a obchodu?

Jaké byly odměny nejvyšších úředníků na ministerstvu průmyslu a obchodu? | Foto: koláž Český rozhlas, Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Nejvyšší finanční odměnu dostali na resortu průmyslu shodně tři náměstci, konkrétně se jednalo o něco málo přes 324 tisíc korun. Bez odměny zůstalo ze všech náměstků a ředitelů odborů pět nejvyšších úředníků, kteří byli ve funkci jen několik měsíců. Mezi nimi podle všeho i bývalý ministr financí a generální ředitel české pobočky Microsoftu Ivan Pilný (ANO).

Ministerstvo průmyslu obrátilo. Vyplacené odměny nejdříve tajilo, teď Nováková nařídila jejich zveřejnění

Číst článek

Ten do funkce tzv. politického náměstka nastoupil na začátku listopadu loňského roku a na postu tak působil v době vyplácení odměn pouhé dva měsíce. Pilný nahradil na ministerstvu Ondřeje Malého, který byl ve funkci od února. Ten si podle údajů ze zaslané tabulky přišel na bonusech na 160 tisíc korun.

Druhou politickou náměstkyni Alexandru Rudyšarovou si ministryně přivedla po svém nástupu v polovině července ze Svazu obchodu a cestovního ruchu, ve funkci je tak necelý půl rok. Podle anonymizované tabulky tak její odměna měla dle odpracovaných měsíců činit 150 tisíc korun.

Celkem náměstkům Nováková vyplatila přibližně 1,7 milionu korun. Zbylých 7,5 milionu korun pak rozdělila mezi 48 ředitelů odborů.

Hlídací pes demokracie

Server iROZHLAS.cz žádal po všech ministerstvech už na začátku ledna údaje podle zákona o svobodném přístupu k informacím u náměstků a ředitelů odborů či sekcí, a to ve formátu: Jméno – funkce - plat – odměny – zdůvodnění mimořádné odměny – počet odpracovaných měsíců.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne v souladu se zákony požadované informace v anonymizované podobě. Již jsem úkol zadala personálnímu odboru, aby údaje o platech a odměnách zpracoval.“

Marta Nováková (ministryně průmyslu a obchodu (za ANO))

Ministerstvo průmyslu ale tabulku nechtělo zveřejnit, protože podle něj „žadatelka nevysvětlila dostatečným způsobem“, proč by měly být údaje zveřejněny.

Praxi v poskytování informací o platových poměrech v roce 2016 znejistil nález Ústavního soudu. Ten totiž řekl, že každou žádost je třeba posuzovat jakýmsi testem proporcionality, a stanovil čtyři kritéria, která musí žadatel splnit  např. musí dokázat, že je „hlídací pes demokracie“ nebo že se informace týká veřejného zájmu.

Proto je nyní komplikovanější získat od úřadů kompletní seznamy v neanonymizované podobě. Ze všech čtrnácti vládních resortů pouhé ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo výši odměn u nejvyšších úředníků i se jmény.

Informace neexistuje?

Redakce požadovala vedle zveřejnění výše odměn u konkrétních úředníků také informaci o odpracovaných měsících ve funkci. Díky tomu je totiž možné určit, zda vyplacená odměna nebyla nepřiměřeně vysoká. Například na ministerstvu práce a sociálních věcí totiž dostal úplně nejvyšší odměnu za loňský rok, celkem 400 tisíc korun, úředník, který byl ve funkci pouhých šest měsíců (více čtěte zde).

Rekordních 463 milionů na odměnách za půl roku. Babišův kabinet překonal i Sobotkovu vládu

Číst článek

Informaci o odpracovaných měsících požadovala redakce i po ministerstvu průmyslu. To nejdříve tvrdilo, že tento údaj má u náměstků, ale co se týče ředitelů odborů prý „informace neexistuje“.

Ministerstvo se přitom odkázalo na paragraf informačního zákona, podle nějž se informací rozumí „jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního“.

To by tedy znamenalo, že resort neeviduje, od kdy úředníky zaměstnává. Nakonec ale v dodané tabulce údaj o počtu odpracovaných měsíců byl. Informace tedy existovala.

Nováková byla v posledních týdnech kritizována především kvůli výroku ke drahým mobilním datům. V pořadu 168 hodin České televize prohlásila, že si Češi za drahá data mohou sami, protože je málo používají. 

Následující tabulka ukazuje výši platů i vyplacené odměny u všech nejvyšších úředníků na ministerstvu průmyslu a obchodu:

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme