Semelová končí v radách škol, které zřizuje hlavní město. ‚Důvodem jsou její výroky,‘ říká Šimral

Bývalá pražská zastupitelka a exposlankyně Marta Semelová skončí také ve školských radách čtyř škol, které zřizuje hlavní město. Rozhodli o tom v pondělí radní. Důvod schválený dokument neuvádí. Server Neovlivní.cz napsal, že za krokem jsou dřívější kontroverzní výroky Semelové ohledně justiční vraždy Milady Horákové komunistickým režimem. Podle Semelové jde o zástupné téma. Kromě toho v pondělí radní jmenovali zástupce města v radách 45 škol.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:16 26. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Semelová (KSČM)

Marta Semelová (KSČM) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Důvodem jsou vyjádření paní Semelové, které se v čase bohužel nemění. Zcela odporují známým historickým faktům,“ řekl serveru iROZHLAS.cz pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral. „Pro mě je to částečné napravení původní chyby, protože paní Semelová nikdy v žádné radě školy být neměla,“ dodal.

Semelová chce kvůli hákovému kříži podat trestní oznámení. Policii žádala, aby odpůrce KSČM rozehnala

Číst článek

Semelová sdělila, že je to zástupné téma koalice, která nezvládá řízení města, a o „přízemní vyřizování si účtů s politickým protivníkem“.

„Je zvláštní, že moje dlouhodobě známé politické názory dosud nevadily. Naopak, nejednou jsem byla ze strany zastupitelů i jiných politických stran oceněna za pracovitost a odbornost v oblasti výchovy a vzdělávání,“ uvedla. Dodala, že do školských rad pravidelně docházela a snažila se být nápomocná při řešení problémů.

Školské rady se skládají ze zástupců zřizovatelů, rodičů a pedagogů, plní kontrolní funkci a podílejí se na správě škol. Školský odbor magistrátu může podle schváleného dokumentu členy rad odvolat bez odůvodnění.

Semelová v radách zasedala na základě rozhodnutí minulé rady hlavního města ze začátku loňského roku, a to konkrétně v Obchodní akademii Vinohradská, Středním odborném učilišti Ohradní, Gymnáziu Budějovická a Základní škole pro žáky se specifickými poruchami chování Na Zlíchově. Před vstupem do politiky působila Semelová jako učitelka na základní škole.

Členové 45 rad

Pražští radní v pondělí také rozhodli o obsazení svých zástupců ve 45 radách z celkových 142, které fungují při školách zřizovaných magistrátem. Ten má na starosti fungování středních, vyšších odborných, speciálních, jazykových a základních uměleckých škol. Základní školy v Praze zřizují městské části.

Komunistická politička Semelová od roku 2006 do konce minulého volebního období zasedala v zastupitelstvu hlavního města, od roku 2010 do 2017 byla také poslankyní za KSČM.

Mediální pozornost a kritiku vyvolaly její výroky týkající se minulého režimu - zpochybnila například fakt, že přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném procesu, který vedl k její popravě, bylo vynucené, a označila obsazení Československa v roce 1968 za „internacionální pomoc“. Za tyto výroky byla také podle serveru Neovlivní.cz Semelová odvolaná.

Kvůli výrokům političku zažaloval právník a člen TOP 09 Michal Kincl. Pražský městský soud rozhodl, že se politička omlouvat nemusí.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme