Skleničku v čele konference rektorů nahradí Bareš z Masaykovy univerzity. Na plénu doporučil očkování

Novým předsedou České konference rektorů se stane Martin Bareš z Masarykovy univerzity. Dnes jej v Brně zvolilo plénum konference rektorů. Od 1. srpna letošního roku nahradí Petra Skleničku z České zemědělské univerzity v Praze, který funkci neobhajoval. Barešovo funkční období potrvá do poloviny roku 2023.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity (uprostřed). | Foto: Igor Zehl

Rektoři chtějí bojovat proti zvažovaným škrtům v penězích na vědu ve státním rozpočtu. Varují před opětovným plošným uzavřením univerzit v případě další vlny koronaviru. Mělo by to nedozírné následky pro konkurenceschopnost země, uvedli. 

Školy jsou podle nich schopné dodržovat hygienická opatření a zajistit svůj bezpečný chod. Jako příklad prý mohou posloužit lékařské fakulty, kde se i při pandemii koronaviru vyučovalo, aniž by to vedlo ke zhoršení epidemické situace.

Zeman jmenoval neurologa Bareše novým rektorem Masarykovy univerzity. Funkce se ujme v září

Číst článek

„Vysoké školy nepatřily během pandemie covidu k prioritám současné vlády. Byly uzavřeny studentům od března loňského roku s krátkou přestávkou. Přísnost opatření byla nebývalá ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie,“ řekl novinářům místopředseda rektorské konference Jiří Málek z Univerzity Pardubice.

Význam vědy

Podle Bareše by už na podzim nemusela být epidemická situace natolik kritická, hlavně díky očkování. Přesto je potřeba se připravovat a brát situaci s respektem. „Vakcína není povinná, ale vysoké školy jsou společensky odpovědné instituce a součástí takové společenské odpovědnosti je nejen akademická svoboda, ale i zodpovědnost jedince vůči ostatním,“ uvedl Bareš. Sám se jde očkovat příští týden a doporučuje očkování všem, kdo nemají kontraindikace.

Podle Bareše je to právě věda, která prostřednictvím očkování pomůže světu z pandemické krize. I proto rektoři nesouhlasí s návrhem ministerstva financí, který by vedl pro příští rok ke snížení prostředků na vědu, výzkum a inovace o 3,6 procenta oproti roku 2021. Rektoři pokládají návrh za nekoncepční, krátkozraký a ohrožující budoucí rozvoj země.

Rektoři také vyzvali ministerstvo školství a Národní akreditační úřad k diskusi o využití některých forem on-line výuky ve studijních programech akreditovaných v prezenční formě. Vysoké školy získaly za poslední rok řadu zkušeností s on-line výukou a investovaly do technologií.

Kromě Bareše budou ve vedení rektorské konference od srpna místopředsedové Jiří Málek z Pardubic, Jitka Němcová z Vysoké školy zdravotnické v Praze, Jindřich Vybíral z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Vladimír Sedlařík z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Pavel Tuleja ze Slezské univerzity v Opavě.

„Česká konference rektorů musí být autonomní sebevědomá platforma, která aktivně vstupuje do celospolečenské debaty jako relevantní partner při diskusích se státními a veřejnými úřady v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Dále budu mimo jiné usilovat o větší zapojení vysokých škol do celospolečenského života. S tím souvisí i silnější implementace výsledků a závěrů jednotlivých výzkumů do společnosti,“ řekl Bareš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme