Jakákoliv funkce, kterou jsem zastával, byla úspěšná, hájí se u soudu exšéf dopravního podniku Dvořák

Bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák před soudem odmítl, že firmu tuneloval. Ve výpovědi naopak tvrdil, že firma pod jeho vedením vzkvétala. Obžalobu označil za „naprosto skandální“ a kauzu tunelování dopravního podniku za mediální honbu a lynč. Dvořák společně s lobbistou Ivo Rittigem a dalšími podle obžaloby prostřednictvím zakázek vyvedli 150 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:30 16. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza jízdenek pro Pražský dopravní podnik, Martin Dvořák, Městský soud v Praze, 16.10.2018

Kauza jízdenek pro Pražský dopravní podnik, Martin Dvořák, Městský soud v Praze, 16.10.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jakákoliv funkce, kterou jsem zastával, byla úspěšná, nikdy se mi nestalo, že bych neuspěl. Proto ten příběh považuji za naprosto skandální,“ okomentoval Dvořák obžalobu. Při výpovědi používal také projektor, mluvil sebejistě, dělal pauzy, když přecházel mezi tématy.

‚Divadlo a totální nesmysl.‘ Rittig odešel od soudu, dopravní podnik chce nahradit škodu skoro půl miliardy

Číst článek

Prezentace podle něj doložila dobré hospodaření dopravního podniku za jeho éry, které se podle něj po jeho příchodu zlepšilo, a po jeho odchodu naopak zhoršilo. Grafy a tabulky v prezentaci podle svých slov čerpal ze schválených výročních zpráv firmy.

Například cenu tisku jízdenek se podle Dvořáka podařilo stáhnout o polovinu. „Došlo ke snížení o 52 procent finančních prostředků, ušetřil desítky milionů korun, jsem rád, že si pan státní zástupce píše,“ rýpl si. 

Státního zástupce Adama Borgulu několikrát oslovil, předseda soudního senátu Petr Hovorka ho pak upozornil, aby ubral emoce. „Omlouvám se, ale pan státní zástupce mně a mojí rodině ničí již sedm let život,“ stěžoval si obžalovaný manažer.  

Obžaloba v kauze se týká tří zakázek z Dvořákovy éry v dopravním podniku. Nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets.

Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně záměrně zmanipuloval Dvořák, peníze z nich pak údajně putovaly do firem, za nimiž stál on a lobbista Ivo Rittig.

Dvořák však odmítl, že by za společnostmi stál. „My jsme chtěli šetřit, snížili jsme náklady,“ zopakoval. Zdůraznil také, že dopravní podnik neřídil sám. „Rozhodovala o tom firma, rozhodovalo o tom vedení, rozhodovali jsme společně,“ uvedl.    

Kromě Rittiga a Dvořáka je v kauze obžalováno dalších 15 lidí. Část z nich se údajně dopustila zpronevěry a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, část praní špinavých peněz. V kauze figurují právníci z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and Partners), účetní, advokát Aleš Rozehnal nebo Dvořákova matka. Ta si údajně za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme