Stamilionové daňové úniky. Státní zástupkyně obžalovala 21 lidí včetně advokáta Grubnera

Státní zástupkyně podala obžalobu na 21 lidí za daňové úniky v řádu stovek milionů korun. Před soud chce poslat i známého pražského advokáta Martina Grubnera. Ten pro server iROZHLAS.cz uvedl, že svou vinu „kategoricky popírá“. Podle policie figuroval v podvodné síti firem, které se dopouštěly daňových deliktů.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Státní zástupkyně podala v tomto případu obžalobu k pražskému městskému soudu. Obžaloba se týká celkem 21 osob a jde o daňové delikty,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Že soud obžalobu obdržel, potvrdila následně i mluvčí Markéta Puci.

Daňové úniky za stovky milionů. Policie chce obžalovat 21 lidí včetně známého advokáta Grubnera

Číst článek

Jak informoval server iROZHLAS.cz, kriminalisté případ ukončili loni v listopadu s návrhem na obžalobu. Před soud chtěli devatenáct obviněných poslat za krácení daně, další dva za nadržování.

„Způsobená škoda se pohybuje v řádech stamilionů korun,“ doplnila ještě mluvčí Zenklová.

Dvacet tisíc stran

Jedním z obviněných je i pražský advokát Martin Grubner. Ten v aktuální reakci pro server iROZHLAS.cz uvedl, že vinu „kategoricky odmítá“.

Obžaloba je postavená na zcela vykonstruované a vylhané verzi policejního obvinění. Ve výpovědi, která trvala celkem 5 dnů, jsem vyvrátil své obvinění z roku 2015 a dokladoval jsem to celkem 512 důkazy. Státní zástupkyně se však těmito důkazy nezabývala ani nenechala doplnit vyšetřování, které jsem navrhl k dokladování pravdivosti mé obhajoby,“ reagoval Grubner. Už dříve uvedl, že policie se podle jeho mínění dopustila několika „procesních i hmotněprávních vad“ (více si můžete přečíst ZDE).

„Tyto úkony, které byly učiněny vyloučenou státní zástupkyní, nelze v trestním řízení použít, ale přesto se o ně obžaloba opírá. Dále obžaloba zcela nesprávně hodnotí běžnou činnost advokáta, jakou je např. zakládání obchodních společností nebo zastupování klienta na základě plné moci, jako trestnou činnost. “

advokát Martin Grubner

Podle jeho slov má spis přes dvacet tisíc stran a samotná obžaloba, kterou označuje za tendenční, pak bezmála dvě stovky stran. „Z nichž jen menší část se týká mé osoby a vůbec neobsahuje důkazy, které svědčí v můj prospěch,“ doplňuje Grubner s tím, že žádné trestné činnosti se nedopustil.

Zároveň se podle Grubnera obžaloba opírá o důkazy, které byly získány v rozporu se zákonem. „A proto jsou nepoužitelné,“ míní a odkazuje zejména na úkony, které provedla státní zástupkyně Dagmar Květoňová. Ta Grubnerův případ dozorovala v začátku vyšetřování, před třemi lety se nechala na vlastní žádost vyloučit pro podjatost. Grubner totiž jako advokát zastupoval obchodní společnost jejího manžela.

Podle Grubnerova advokáta Tomáše Sokola bude jednání u soudu zajímavé. „Nejsem zbaven mlčenlivosti. U soudu se v trestní věci obžalovaný primárně neočišťuje, nemá důvod. Je nevinný a je na státním zástupci, aby unesl důkazní břemeno. Což tady bude dost zajímavé,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz Sokol.

Dárkové předměty

Detektivové řešili případ na základě podnětu od ministerstva financí z roku 2012. Policejní mluvčí Tomáš Hulan o případu informoval o tři roky později. Tehdy uvedl, že obvinění provozovali firmy se zaměřením na spotřební materiál, konkrétně sportovní reklamní a dárkové předměty. Podle Hulana ale firmy fakticky nic nevyráběly ani nedodávaly.

Zároveň uvedl, že se případ týká „trestné činnosti renomovaného advokáta“.

„Konkrétně si (obvinění) vytvořili celý řetězec firem, který tvořila jedna společnost jako takzvaná matka, která byla obklopena 'dceřinými' společnostmi, na které navazovaly další a další. Na jejich konci pak byly konkrétní fyzické osoby, které z účtů čerpaly hotové peníze, které si pak úzký okruh lidí dělil mezi sebe,“ popsal před lety v tiskové zprávě mluvčí Hulan.

„Koncové firmy celého řetězce po vyčerpání finančních prostředků z jejich účtů zanikaly, kdy obratem vznikaly místo nich nové, určené předem ke stejnému osudu, tedy vyvedení peněz a následnému zániku,“ popsal mluvčí.

Soud před dvěma lety poslal Grubnera do vazby, a to z obavy, aby neovlivňoval svědky. Proti tomu ale advokát podal stížnost a nadřízený soud rozhodl, že má být okamžitě propuštěn na svobodu.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme