Chci přiblížit politiku lidem, říká Jurečka. Priority lidovců vidí v levnějším bydlení i reformě penzí

Delegáti sjezdu KDU-ČSL budou v sobotu volit nového lidoveckého předsedu. Do boje se přihlásil i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Kam chce lidovce posunout a jak si představuje spolupráci opozičních stran? „Chci politiku KDU-ČSL daleko více přiblížit lidem,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka se bude ucházet o funkci předsedy KDU-ČSL | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chtěl bych, abychom jasně uměli říct: maminkám za každé dítě přidáme 500 korun měsíčně k důchodu,“ uvádí Jurečka s tím, že stát by měl pamatovat na lidi, kteří jsou na tom hůře, a to je také politika, kterou by chtěl prosazovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka se uchází o místo předsedy KDU-ČSL. Jakou cestou by měli podle něj lidovci směřovat?

„Rozhodně nechci dělat politiku, která se z 80 procent vyčerpává diskusemi a kritikou jedné konkrétní osoby v případě premiéra,“ upozorňuje s tím, že nechce, aby Česká republika stagnovala další dva roky jenom pro problémy premiéra této vlády.

„Chci, abychom se bavili o tom, jakým způsobem změnit důchodový systém, aby naše děti a naše vnoučata mohly fungovat v tomto systému,“ nastiňuje.

Další věcí, kterou by chtěl otevřít, je nedostupné a předražené bydlení – parlamentní strany by se měly zavázat, aby se nájmy snížily.

A jak by si představoval Jurečka spolupráci s dalšími opozičními stranami? „Jsem schopen, a i dnes to dělám, na krajské úrovni domlouvat se se stranami, u kterých se shodneme na programu a společných prioritách,“ říká.

Nicméně koaliční spolupráce podle něj není tak jednoduše realizovatelná a je velmi obtížné u takového subjektu zafinancovat politickou kampaň ze standardních rozpočtů politických stran. „Tady je mnoho dalších věcí, které jsou komplikovanější, než by se mohlo zdát,“ dodává.

Prokop Havel, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme