Nejedlý odevzdal Hradu diplomatický pas. Doufá, že mu ho po Zemanově uzdravení opět vrátí

Ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý odevzdal svůj diplomatický pas. Uvedl to v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. K tomuto kroku ho vyzval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Dle jeho názoru totiž Nejedlý pas, který má od roku 2013, vzhledem ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana nepotřebuje. Mluvčí resortu Eva Davidová pro Radiožurnál uvedla, že ministerstvo zahraničí zatím dokumenty neobdrželo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejedlý působí jako Zemanův ekonomický poradce a je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí | Zdroj: Fotobanka Profimedia, Český rozhlas

„Odevzdal jsem jej do Kanceláře prezidenta republiky, ta by jej měla společně s průvodním dopisem předat ministerstvu zahraničních věcí. Já na rozdíl od jiných plním zadané úkoly hned,“ řekl serveru Seznam Zprávy Nejedlý.

50 dní, které otřásly zdravím prezidenta: jaterní problémy vydávali za nechutenství po kouření

Číst článek

Vrácení pasu si Kulhánek vyžádal v úterý, Nejedlý na něj měl týden. Šéf diplomacie ho také varoval, že pokud tak neučiní, bude pas zneplatněn. Vrácení pasu podpořil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Nejedlý zároveň zdůraznil, že odevzdání pasu je pouze dočasné. Dokument podle něj nebyl odebrán a bude v depozitu ministerstva zahraničí. Situace se podle něj změní, pokud by prezident Miloš Zeman chtěl po svém uzdravení vycestovat.

Pětapadesátiletý Nejedlý působí jako Zemanův ekonomický poradce a je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí. Jako poradce není Pražským hradem placen, ale i tak může využívat hradní kancelář.

Držitelem diplomatického pasu byl od roku 2013, jeho vydání schválil tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout. V minulosti se Nejedlý zúčastnil například jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Už dříve byla česká diplomacie vyzvána, aby Nejedlému pas odebrala, podle ministerstva to ale nebylo možné.

Vyzval jsem poradce prezidenta Martina Nejedlého, aby do 7 dnů vrátil svůj diplomatický pas. Je nepravděpodobné, že by nyní pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty. Pokud do 7 dnů diplomatický pas nevrátí, tak bude zneplatněn.

13:33 – 19. 10. 2021

204 5378

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme