Netolický a Dienstbier vyzývají ČSSD k odchodu z vlády. Kritizují rozkol v koalici kvůli daňovému balíčku

Pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD a bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier vyzvali stranu k odchodu z vlády, která podle něj přestala fungovat. Reagovali tak na schválení daňových změn. Uvedli to na sociálních sítích. Předseda strany Jan Hamáček uvedl, že v době koronavirové krize není odchod z vlády na pořádku dne.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:35 20. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD

Natolický varuje před společenskou a ekonomickou krizí | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

„Je to závěr čtyřletého populistického snažení (Andreje) Babiše, které skončí nejen krizí společenskou, ale také ekonomickou,“ uvedl Netolický. Pokud ČSSD z vlády neodejde, bude podle Netolického pro smích.

Rozpočtová šílenost, nezodpovědná sekera. ČSSD a Piráti kritizují nový daňový balíček

Číst článek

Podle hejtmana by nedůstojná role ČSSD měla rychle skončit. „Ať si (ANO) dovládne, s kým chce. Nebudu možná populární, ale cítím elementární zodpovědnost vůči nám všem. Nejde ani o to, že obce a kraje mohou rezignovat na jakékoliv investice včetně evropských, ale jde o principy, zásady a zdravý selský rozum,“ uvedl Netolický, který v čele Pardubického kraje na konci října zahájil třetí funkční období.

„Upřímně se modlím, aby ten marast jednoho soukromého hnutí již skončil. Nedodržení koaliční spolupráce je to minimum ze včerejší hloupé frašky,“ uvedl Netolický na adresu ANO a k fungování koalice s ČSSD.

Kvůli snížení daní podle Netolického nyní bude muset zeštíhlet veřejný sektor. „Není to jen o tom, že zůstanou peníze v peněženkách, ale i o tom, jestli obce a kraje budou poskytovat dostatečně kvalitní služby, je to o škrtání prostředků do škol, do investic na zdravotnictví. Je to vrcholná nezodpovědnost,“ uvedl Netolický pro Radiožurnál.

Pardubický kraj podle Netolického schválenými daňovými změnami přijde po započítání všech přijatých změn bez kompenzací o 800 milionů korun ročně, tedy o 3,2 miliardy korun za čtyři roky.

POHÁR PŘETEKL: SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE MUSÍ ODEJÍT Z VLÁDY, KTERÁ DNES V NOCI PŘESTALA FUNGOVAT. JINAK BUDE PRO SMÍCH. Je...

Zveřejnil(a) Martin Netolický dne Čtvrtek 19. listopadu 2020

Rozkol v koalici kvůli daňovému balíčku kritizuje i bývalý senátor Jiří Dienstbier. Stejně jako Netolický upozornil před chybějícími financemi ve veřejném sektoru – výpadek 135 miliard korun na daních podle něj znamená, že budou chybět peníze ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo na důchody. „Setrvání po přehlasování koaličním partnerem je rezignace na program a ztráta smyslu existence ČSSD,“ napsal Dienstbier na twitter.

Nemístné téma

Odchod z vládní koalice však v reakci odmítl šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Podle něj není toto téma na stole, obzvlášť v době epidemie koronaviru. Podle Hamáčka nyní bude naopak nutné vedle epidemie řešit i krizi veřejných rozpočtů, protože schválenou verzi daňového balíčku považuje za „rozpočtovou katastrofu“.

ČSSD doufá, že rozhodnutí ještě není definitivní. „Věc má v rukou Senát, který může toto šílené rozhazování ještě zkorigovat, případně může zrušení superhrubé mzdy vetovat prezident,“ uvedl Hamáček.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) napsal, že Netolický je oprávněně znepokojen tím, jak je ohroženo financování krajů. „Návrh je tak nesystémový a zásadní, že ještě pořad věřím, že může dojít ke změně nebo úpravě. Pokud by prošel ve stávající podobě, máme připravené určité kroky,“ uvedl Zaorálek.

Změny v daňovém systému schválila sněmovna v noci na pátek, prošlo zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Zdaňování superhrubé mzdy tak v Česku zřejmě po 13 letech skončí, místo toho se bude od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u vyšších mezd nad 140 000 korun měsíčně 23 procenty. Zrušení ještě není definitivní, musí ho posoudit Senát a podepsat prezident. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

Nikola Kopáčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme