Rozvolnění kvůli soudu? ‚Kvalita legislativců není valná, neumíme je ani zaplatit,‘ tvrdí Netolický

V pondělí se opět otevřely vnitřní prostory restaurací, bary nebo bazény, a to po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil omezení ministerstva zdravotnictví za nezákonná. „Společenská poptávka po rozvolnění je, na druhou stranu byla i u předešlých vln a nedopadlo to úplně dobře,“ podotýká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD)

Netolický se pozastavuje nad tím, že Nejvyšší správní soud shazuje rozhodnutí vlády v době platnosti pandemického zákona | Foto: 'PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Mám pocit, že nám trošku otrnulo a zapomněli jsme, co se dělo v březnu a v dubnu, kdy jsme nebyli v dobré situaci. Nemocnice v Pardubickém kraji musely vyhlásit stav hromadného postižení osob a byly skutečně přetížené,“ připomíná hejtman pro Český rozhlas Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Netolický se pozastavuje nad tím, že Nejvyšší správní soud shazuje rozhodnutí vlády v době platnosti krizové legislativy a pandemického zákona.

Nabízí přitom dvě možná vysvětlení: soud buďto rozhoduje příliš formalisticky, anebo je problém v kvalitě legislativy a úředníků, kteří připravují konkrétní texty zákonů.

„Jako právník vím, a to není v České republice novinka, že kvalita legislativců, kteří připravují texty zákonů a dávají je do legislativního procesu, není příliš valná. Ostatně na ministerstvech ani nejsou schopni kvalitní legislativce v rámci tabulek zaplatit,“ upozorňuje hejtman.

Podle něj je třeba prověřit – a případně novelizovat – pandemický zákon, podle kterého vláda nyní vydává opatření.

„Chystal se na poslední chvíli, základní návrh byl připravený loni, pak do Parlamentu vůbec nešel a letos, když jsme měli problém prodloužit nouzový stav, tak se horkou jehlou napsal,“ dodává Netolický.

Covidpas v létě?

Vláda v pondělí schválila novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která zavádí takzvaný covidpas, tedy certifikát o očkování, negativním testu či prodělaném onemocnění covid-19.

Poslanecká sněmovna ovšem minulý týden odmítla novelu projednat ve zrychleném režimu. „Sněmovna by neměla vytvářet překážky a ve zrychleném řízení to projednat měla. Jedná se o následující měsíce a prožití léta v pokud možno normálním režimu,“ zdůrazňuje Netolický s tím, že standardní doba projednávání ve třech čteních je tři až šest měsíců.

Odmítá přitom výhrady části opozice, podle níž by covidpasy umožňující cestování nebo účast na veřejných a soukromých akcích vytvářely občany dvojí kategorie.

„Opozice má do jisté míry pravdu, ale rozhodnutí musí padnout. A pokud bude většinově rozhodnuto, že má být nějaký dokument či doklad, který bude znamenat, že budu moci cestovat, tak bychom neměli vytvářet legislativní překážky. Musíme postupovat i v souladu s ostatními zeměmi,“ dodává.

Proč dále padají preference ČSSD? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Veronika Sedláčková, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme