Soud v korupční kauze spojené s libereckým hejtmanem Půtou začne v září

Proces v korupční kauze, kde je obžalovaný i hejtman Libereckého kraje Martin Půta začne u krajského soudu v Liberci 11. září. Rozhodl tak ve středu krajský trestní senát po předběžném projednání obžaloby.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Neshledali jsme, že je nutné vrátit státnímu zástupci věc k doplnění obžaloby a nařídili hlavní líčení, které začne 11. září," uvedl pro ČTK předseda senátu Petr Neumann.

Policisté zasahovali na krajském úřadě a v ČSAD Liberec. Odnesli si dokumenty ohledně dopravy

Číst článek

Případ se týká dvou projektů, které se ucházely o evropské dotace, které ale nebyly vyplaceny. Konkrétně šlo o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci a stavbu oddychové zóny Perštýn. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany.

Státní zástupce Radim Kadlček v případu obžaloval celkem 13 lidí, včetně Půty, a čtyři firmy. Státní zástupce viní libereckého hejtmana z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Hejtman Půta (Starostové pro Liberecký kraj) obvinění odmítá. 

Nejpřísnější trestní sazba v případu je od pěti do 12 let. Právní kvalifikace je ale u každého jiná. Obžalovaní jsou stíhaní pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme