Soud v korupční kauze spojené s libereckým hejtmanem Půtou začne v září

Proces v korupční kauze, kde je obžalovaný i hejtman Libereckého kraje Martin Půta začne u krajského soudu v Liberci 11. září. Rozhodl tak ve středu krajský trestní senát po předběžném projednání obžaloby.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Neshledali jsme, že je nutné vrátit státnímu zástupci věc k doplnění obžaloby a nařídili hlavní líčení, které začne 11. září," uvedl pro ČTK předseda senátu Petr Neumann.

Policisté zasahovali na krajském úřadě a v ČSAD Liberec. Odnesli si dokumenty ohledně dopravy

Číst článek

Případ se týká dvou projektů, které se ucházely o evropské dotace, které ale nebyly vyplaceny. Konkrétně šlo o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci a stavbu oddychové zóny Perštýn. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany.

Státní zástupce Radim Kadlček v případu obžaloval celkem 13 lidí, včetně Půty, a čtyři firmy. Státní zástupce viní libereckého hejtmana z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Hejtman Půta (Starostové pro Liberecký kraj) obvinění odmítá. 

Nejpřísnější trestní sazba v případu je od pěti do 12 let. Právní kvalifikace je ale u každého jiná. Obžalovaní jsou stíhaní pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme