Podnikatel s fotovoltaikou Shenar odešel od soudu bez trestu. Krácení daně mu žalobce neprokázal

Pražský městský soud v pátek zprostil obžaloby někdejšího předsedu představenstva společnosti Amun.Re Martina Shenara, který byl viněn z toho, že neodvedl daně při prodeji tří projektových společností energetické firmě ČEZ. Podle soudu se neprokázalo, že se skutek stal. Shenar vinu odmítl a řekl, že zákon neporušil. Rozsudek není pravomocný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Shenar na archivním snímku. | Zdroj: čt24

Shenar podle obžaloby koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko, eEnergy Hodonín a eEnergy Ralsko – Kuřivody.

Podnikatel Shenar půjde kvůli solárnímu parku v Ralsku k soudu, za krácení daní mu hrozí 10 let

Číst článek

Koncem téhož roku je za 515 milionů korun prodal firmě ČEZ, která je zaplatila v několika splátkách v následujících dvou letech. Shenar ale nezaplatil daň z příjmu, podle obžaloby tím způsobil škodu 76 milionů korun.

Podnikatel tvrdí, že společnosti zmíněné v obžalobě nakoupil již v roce 2007. Udělal to záměrně právě proto, aby při jejich prodeji daně platit nemusel. Do konce roku 2007 totiž platil mírnější zákon, který dovoloval osvobodit akcie od daní, pokud mezi dobou jejich nabytí a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců.

Od počátku následujícího roku se pravidla zpřísnila a bez odvedení daní lze prodat podíly až po pěti letech.

Podle předsedy trestního senátu Tome Frankiče je nesporné, že Shenar akcie koupil a prodal a že daň nezaplatil. Obžaloba ale podle něj neprokázala, že by podnikatel akcie skutečně koupil až v roce 2009.

„Vina je prokazována na základě nepřímých důkazů, což samozřejmě je možné, avšak takovéto nepřímé důkazy musí vést k jedinému možnému závěru, v tomto případě tedy že k nákupu akcií došlo v roce 2008, a zároveň musí vylučovat možnost, že k tomu došlo i jinak,“ řekl Frankič.

Za 76 milionů bych neriskoval

Státní zástupkyně pro Shenara navrhovala trest v dolní polovině trestní sazby, která činí pět až deset let vězení. Shenarova obhájkyně Karolina Babáková naopak žádala zproštění, poukazovala právě na to, že o vině jejího klienta nesvědčí žádné důkazy. Shenarovu verzi podle ní naopak podporovaly výpovědi některých svědků.

Policie navrhuje obžalovat miliardáře Shenara. Státu měl způsobit škodu 70 milionů korun

Číst článek

Shenar ve středu před soudem řekl, že kvůli 76 milionům korun by vězení nikdy neriskoval. Upozornil, že v Česku podniká víc než 20 let a nikdy neměl s placením daní problémy.

Podle něj by také bylo nemyslitelné podvádět na daních při obchodování s polostátní firmou ČEZ. V pátek podnikatel zopakoval, že po rozsáhlém prověřování solárních projektů chtěli podle něj policisté a státní zastupitelství stíhat kohokoli.

Státní zástupkyně Petra Ullrichová chtěla v kauze původně vyslechnout i Babákovou. Právnička podle ní byla nejen ve statutárních orgánech firem, kvůli kterým je Shenar před soudem, ale také zastávala funkci jednatelky ve společnosti, která jim dělala účetní závěrku. Požadovala proto, aby ji soud vyloučil z obhajoby. Soud jí však nevyhověl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme