Policie obvinila bývalého pražského zastupitele. Za úplatky měl pronajímat městské prostory

Státní zástupce obžaloval v kauze korupce při správě městského majetku v Praze 1 Martina Skálu (dříve ODS). Jde o bývalého zastupitele a bývalého předsedu finančního výboru městské části. Kromě něj čelí žalobě další tři lidi a dvě firmy, píšou úterní Lidové noviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policie měl Skála coby zastupitel, šéf výboru a především člen komise pro majetek v roce 2016 přislíbit několika podnikatelům pronájem dvojice nebytových prostor v majetku Prahy 1. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle policie Skála fungoval jako prostředník, který měl za úplatky zajistit pronájem prostor městské části k podnikatelským účelům. Skálovu reakci se listu nepodařilo získat

„V uvedené trestní věci je stíháno celkem šest osob, z toho čtyři osoby fyzické a dvě osoby právnické," sdělila deníku soudkyně Dana Šindelářová, která bude případ projednávat. Obžalobu obdržela první týden v dubnu.

Až deset let vězení

Skála je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Ostatní aktéři kauzy jsou obžalováni z podplácení a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Skálovi hrozí až deset let vězení, ostatním nejvýše šest.

Policie obsadila kanceláře na radnici Prahy 1, řeší pletichu při privatizaci bytů

Číst článek

Podle policie měl Skála coby zastupitel, šéf výboru a především člen komise pro majetek v roce 2016 přislíbit několika podnikatelům pronájem dvojice nebytových prostor v majetku Prahy 1.

Byznysmeni ho k tomu údajně motivovali třísettisícovým úplatkem, obdobnou částku mu pak podle vyšetřovatelů ještě slíbili. Jeden pronájem se tímto způsobem podařilo uzavřít, druhý zůstal jen u předběžné dohody, píše list.

Zátah policie

Korupční peníze se kriminalistům zajistit nepodařilo. Nicméně podle státního zástupce Jana Lelka policie určité finanční prostředky zabavila. Podařilo se zajistit jiné peníze, které odpovídají výší částce, kterou měl dotyčný (Skála) dostat, poznamenal. Zátah policie provedla loni na konci února.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký tehdy avizoval, že nechá zadat audit, jenž by prověřil způsob nakládání s městským majetkem. Audit konstatoval, že všechny procesy jsou nastavené správně. Problém byl, že selhal jeden konkrétní člověk v jedné konkrétní věci, řekl serveru starosta Lomecký.

Skála se po zátahu vzdal mandátu zastupitele a ukončil členství v ODS, s médii nekomunikuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme