Vatikán souhlasí s možným svatořečením Martina Středy. Za třicetileté války byl duchovní oporou Brna

Vatikán souhlasí se zahájením procesu blahořečení kněze Martina Středy, jenž byl duchovní oporou brněnské posádky při švédském obléhání za třicetileté války. Souhlas příslušné kongregace znamená, že lze podniknout další procesní kroky a zahájit diecézní fázi kanonizačního řízení, které povede Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Ve čtvrtek to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán souhlasí se zahájením procesu blahořečení kněze Martina Středy. Jeho socha stojí před jezuitským kostelem, kde je Středa pohřbený

Vatikán souhlasí se zahájením procesu blahořečení kněze Martina Středy. Jeho socha stojí před jezuitským kostelem, kde je Středa pohřbený | Foto: Patrik Uhlíř / Mafra | Zdroj: Profimedia

Podnět k blahořečení Středy vzešel od brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Na květnovém plenárním zasedání České biskupské konference získal podporu ostatních českých a moravských biskupů, poté se čekalo na vyjádření Vatikánu.

K blahořečení papeže Jana Pavla I. by mohlo dojít příští rok. Jeho pontifikát trval 33 dní

Číst článek

Středa nebo také Stredonius se narodil v roce 1588 v Hlivicích ve Slezsku, zemřel v roce 1649 v Brně. Proslul jako teolog a řečník. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna. Pomáhal nejen modlitbou, ale také organizačními schopnostmi. Dal vycvičit oddíl studentů ve zbrani.

Po Středovi je pojmenovaná jedna z nejkratších brněnských ulic a je spolupatronem duchovního centra v Brně-Lesné. V roce 2020 požehnal biskup Cikrle sochu Martina Středy. Stojí před jezuitským kostelem, kde je Středa pohřbený, doplnila Jandlová.

Blahořečení neboli beatifikace je předstupněm svatořečení. Status blahoslavené osoby má už od roku 1998 brněnská rodačka Marie Restituta Kafková, řeholnice popravená nacisty.

Biskup Cikrle dosud zahajoval tři kanonizační procesy. Týkají se kněžských obětí komunistické zvůle Jana Buly a Václava Drboly, dále pak boromejky Vojtěchy Hasmandové a sestry těšitelky Rosy Vůjtěchové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme