Stropnický chce jako ministr skončit, řekl Zeman. Žert, viďte, reagoval šéf resortu zahraničí

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO chce tento post opustit. Prohlásil to v úterý v televizi Nova prezident Miloš Zeman. Dodal také, že Stropnický chce být velvyslancem. Šéf resortu zahraničí to ale pro server iROZHLAS.cz odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický | Foto: Pražský hrad/ David W Cerny, Reters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem,“ prohlásil prezident Miloš Zeman.

184 dnů vládnutí bez důvěry: změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?

Číst článek

„Protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím,“ doplnil v rozhovoru pro televizi Nova.

Šéf resortu zahraničí to ale pro server iROZHLAS.cz odmítl. „To jste určitě myslel jako takový pozdní večerní žert, viďte?“ odpověděl na dotaz, zda chce opravdu na tomto postu skončit a stát se velvyslancem. „Není důvod to komentovat,“ doplnil.

ANO při jednáních naposledy nabídlo ČSSD ve vládě pět ministerstev, mezi nimi buď obranu, nebo zahraničí. Média s odkazem na své zdroje uvedla, že sociální demokraté dávají přednost ministerstvu zahraničí, které by měl vést europoslanec Miroslav Poche z ČSSD.

Odstupovat mají až pravomocně odsouzení

Zeman se také znovu zastal premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše. Podle něj by měli odstupovat až pravomocně odsouzení členové vlády.

ČSSD dál trvá na rezignaci odsouzeného člena vlády, ANO to odmítá

Číst článek

„Když jsem tento požadavek (ČSSD) slyšel poprvé, tak jsem pokrčil rameny a říkal jsem si nic proti tomu,“ uvedl Zeman.

Později si ale prý uvědomil, že odvolací soudy v řadě případů rozsudky nižších instancí nepotvrdí. „Z tohoto důvodu bych spíše zvažoval, ale to už by byla samozřejmost, požadavek na pravomocné odsouzení,“ řekl prezident.

Babiš čelí trestnímu stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo. ČSSD chce, aby musel člen kabinetu rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen.

Trestně stíhaný předseda ANO to ale odmítá, k ničemu takovému prý nevidí důvod. Celou kauzu označuje za účelovou. Obě strany zahájí nová koaliční vyjednávání ve středu.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme