Exministr Stropnický se stane velvyslancem v Izraeli. Získal souhlas hostitelské země

Exministr obrany a zahraničí Martin Stropnický z ANO se stane velvyslancem v Izraeli. Od hostitelské země dostal takzvaný agrément, tedy oficiální souhlas. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Aktualizováno Praha/Jeruzalém (Aktualizováno: 13:00 4. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO | Zdroj: Úřad vlády

„Mohu potvrdit, že pan Stropnický dostal agrément od hostitelské země, v tomto případě Izraele,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„Do země by se měl přesunout během podzimu, až se zaškolí a připraví na výjezd,“ dodala Lagronová. Českým velvyslancem v Izraeli byl od roku 2014 Ivo Schwarz. Standardní doba pro výkon funkce jsou čtyři roky.

Do Izraele se pak koncem listopadu chystá také prezident Miloš Zeman, který často mluví o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Během návštěvy by podle svých slov chtěl v duchu ekonomické diplomacie usilovat o rozšíření spolupráce Česka s Izraelem. Pro setkání se zástupci palestinské samosprávy naopak Zeman nevidí důvod.

Stropnický jako poslanec

Přestože Izrael potvrdil Stropnického jako velvyslance, zůstává zatím dál poslancem ve sněmovně. Zřejmě ale ne na dlouho, zakazuje to totiž podle ústavního právníka Zdeňka Koudelky služební zákon.

„To, že se někdo o funkci uchází (velvyslanec) samo o sobě neslučitelné není. Pokud je však jmenován, musí se jiné neslučitelné funkce vzdát (poslanec),“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz Koudelka, který na podzim kandiduje za ČSSD v komunálních volbách.

Stropnický se musí poslaneckého mandátu podle tiskového odboru sněmovny vzdát buď notářsky ověřeným dopisem adresovaným předsedovi dolní komory, nebo osobně na schůzi sněmovny.

„Zahájil jsem v pondělí výjezdovou přípravu na ministerstvu zahraničních věcí. Ve sněmovně budu působit ještě v září,“ odpověděl v úterý Stropnický po několika urgencích.

„Určitě jako poslanec skončím dřív, než odjedu. Přesné datum odevzdáni mandátu v tuto chvíli ale nevím,“ dodal.

Kdo je Martin Stropnický?

Jednašedesátiletý Stropnický je zkušeným diplomatem. Jeho otec pracoval v obchodní diplomacii, proto jako dítě žil čtyři roky v Itálii. Během pobytu v Turecku zase studoval na tamním francouzském lyceu.

Později vystudoval herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Od dubna 2003 do dubna 2012 byl uměleckým ředitelem Divadla na Vinohradech.

'Finty, obstrukce a křivárny neumím.' Stropnický potvrdil, že skončí ve vládě i ve sněmovně

Číst článek

Martin Stropnický pracoval na ministerstvu zahraničí od roku 1990, nejprve jako poradce, později coby generální ředitel sekce kulturních styků.

Byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a Vatikánu. Mluví francouzsky, anglicky, portugalsky, italsky, rusky a německy.

Od ledna do července 1998 byl ministrem kultury ve vládě premiéra Josefa Tošovského. V říjnu 2013 byl jako lídr jihomoravské kandidátky hnutí ANO zvolen do Poslanecké sněmovny, post obhájil také v říjnových sněmovních volbách.

Téměř čtyři roky byl Stropnický ministrem obrany ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. A půl roku působil jako ministr zahraničí v menšinové vládě bez důvěry premiéra Andreje Babiše z ANO. Letos v květnu pak oznámil, že ve vládě skončí. Ojediněle se během svého politického působení vracel i k původnímu hereckému povolání.

 

Anna Kottová, Kristýna Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme