Policie v Českém Krumlově nezvládla koordinaci, taktiku postupu a velitelskou roli, řekl šéf police

„Co policie nezvládla, je koordinace hlídek, taktika postupu a velitelská role. Velitelé porušili nejen taktiku ale i interní akty řízení,“ řekl policejní prezident Martin Vondrášek, který zveřejnil závěry šetření Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia k zákrokům na mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Českém Krumlově.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:02 12. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Martin Vondrášek

Policejní prezident Martin Vondrášek (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Českém Krumlově odvezli neuniformovaní policisté z akce ženu protestující proti Babišovi neoznačeným autem na služebnu. Použití donucovacích prostředků proti ženě, která na mítinku ANO napadla policistu, bylo podle policejního prezidenta oprávněné. 

Co se týče omezení osobní svobody ženy, trvalo podle něj 55 minut. „Propuštění po 55 minutách a oznámení přestupku příslušnému správnímu orgánu. Opět za mě naprosto správný postup,“ dodal policejní prezident.

Sled událostí byl podle Vondráška tak rychlý, že uniformovaní policisté se nedokázali dostat na místo včas. „Vyčítám kriminalistům jedinou věc, a to, že neprokázali svou příslušnost k policii, když využívali své oprávnění a zasahovali. Mnozí účastníci nemohli vědět, že jsou to policisté,“ řekl o zásahu, kdy se policisté snažili oddělit znesvářené strany při hrozícím fyzickém střetu. 

Zákrok v Borovanech kazí podle Vondráška dobré jméno policie, nechce ale dělat předčasné soudy

Číst článek

Vondrášek v pátek seznámil se závěry ředitele jihočeské policie Luďka Procházku a vyzval ho aby vyvodil osobní odpovědnost policistů i velitelů, kteří v něčem v Českém Krumlově situaci nezvládli. Informace o navržených opatřeních očekává do dvou týdnů. 

Policisté v civilu zasahovali také v jihočeských Borovanech, kde odnesl žák osmé třídy reproduktor, který za chvíli vrátil Babišovu týmu. Vondrášek už v pondělí uvedl, že pokud bude policie muset v budoucnu zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté. 

Jeden ze zasahujících policistů měl na hlavě kšiltovku s heslem Babišovy kampaně. „Nechci předjímat to šetření, ale předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení,“ řekl o incidentu dříve Vondrášek. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních.

Protesty odpůrců provázely Babišova shromáždění i tento týden ve čtvrtek, například v Ústí nad Labem mítink provázely potyčky. Policisté na akci zaznamenali jedno protiprávní jednání, budou ale ještě vyhodnocovat pořízené záznamy. Na shromáždění dohlíželi uniformovaní policisté a antikonfliktní tým.

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme