Martinů nařídil, aby policie důkladněji prověřovala hrozby agresorů

Vedení policie chce zabránit případům podobným dvojnásobné vraždě v Českých Budějovicích. Policejní prezident Oldřich Martinů vydal v reakci na zjištěné selhání jihočeských policistů rozkaz, aby se všechna oznámení o možném útoku šetřila tak, jako by k vraždě skutečně mohlo dojít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Oldřich Martinů | Foto: Tomáš Adamec

Vražda, na kterou Martinů svým rozkazem reaguje, se stala krátce po půlnoci 11. února v Českých Budějovicích. Její obětí se stali známý českobudějovický hudebník a jeho manželka.

Jana a Pavel Malhočtí zemřeli, přestože se před útokem opakovaně obraceli na policii s žádostí o pomoc. Naposledy se tak stalo jen několik hodin před smrtí, kdy je ženin syn z předchozího manželství ohrožoval zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s policejním prezidentem Oldřichem Martinů pro Rádio Česko

Policejní prezident Oldřich Martinů ve vysílání Rádia Česko zdůraznil, že ačkoliv taková oznámení o možném útoků mnohdy vypadají jako banální přestupek, policisté při oznámeních o možném útoku nesmějí nic podcenit.

"Ke každému případu, kdy se občan na policii obrací, ať už osobně, nebo telefonicky, a je zde podezření z použití násilí, ublížení na zdraví nebo vyhrožování, je potřeba přistupovat zodpovědně z pohledu, že by to mohlo mít fatální konec, stejně jako tomu bylo v Českých Budějovicích," uvedl Martinů.

Na postup kriminalistů si stěžovali pozůstalí, protože policie podle nich o výhrůžkách věděla. Prověrka oddělení vnitřní kontroly jihočeské policie skutečně prokázala, že vraždě mohli policisté zabránit.

Podle dosavadních poznatků selhalo operační středisko, které špatně vyhodnotilo volání hlídky z bytu Malhockých. Místo toho, aby poslalo na místo specialisty kriminální policie, tak hlídce řeklo, že půjde zřejmě jen o přestupek a poslalo ji pryč.

"Nicméně i policista na místě bez jakékoliv konzultace nesmí podceňovat informaci týkající se požadavků na ochranu a může použít krátkodobou ochranu. To se musí individuálně posuzovat podle případu, nicméně v Českých Budějovicích o tom nebyli vyrozuměni specialisté na krátkodobou ochranu. Jsem přesvědčen, že kdyby to zafungovalo, oba manželé mohli být naživu," podotkl Martinů.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme