Marvanová odstoupila z vedení Unie svobody-DEU

Hana Marvanová rezignovala na funkci předsedkyně Unie svobody-DEU. Důvodem tohoto kroku je její nesouhlas s programem vznikajícího kabinetu. Marvanová dávala už dříve najevo nespokojenost s výsledky koaličního vyjednávání své strany a lidovců s ČSSD. Vadilo jí hlavně to, že zůstává vysoký schodek veřejných financí. Lidovci a unionisté budou v jednáních o sestavení kabinetu dál pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Marvanová | Foto: Stanislav Peška

Marvanová nadále zůstává členkou Unie, ponechala si poslanecký mandát a slibuje, že proevropskou vládu ve sněmovně podpoří. Stranu zatím povede první místopředseda Ivan Pilip.

Podle Marvanové se během jednání s ČSSD o programovém prohlášení vlády ukázalo, že rozdíly mezi oběma stranami jsou velké a že se nepodařilo nalézt kompromis v otázce snižování schodku veřejných financí. "Protože jsem se obávala tohoto výsledku, tak jsem v úterý na Republikovém výboru navrhovala, aby v takové situaci Unie svobody přímo do vlády nevstupovala, ale umožnila sestavení takové vlády, podpořila ji při hlasování o důvěře ve sněmovně a podporovala tuto vládu v proevropských krocích. Protože jsem pro tento nárvh nedostala podporu Republikového výboru a protože se na tom programovém prohlášení vlády tato věc týkající se zadlužování České republiky nezměnila, tak v tuto chvíli není dále možné, abych vedla Unii svobody."

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová: Nemohu už dále vést USDEU

Marvanová slibuje, že proevropskou vládu ve sněmovně podpoří. Závazný by pro ni měl být i koaliční dokument, který z rozhovorů o nové vládě vyplyne. "Jsem a budu nadále členkou poslaneckého klubu Unie svobody-DEU a o tom, jak přesně podpoříme jednotlivé zákony, které budou předkládány, o tom budeme jednat. Takže já jsem připravena v rámci poslaneckého klubu o těch věcech jednat a pochopitelně jednat jako poslanec, který má určité závazky k poslaneckému klubu."

Po Haně Marvanové zatím Unii svobody-DEU povede první místopředseda Ivan Pilip. Rezignaci Marvanové prý sice chápe, ale s důvody rozhodně nesouhlasí. Do několika měsíců hodlá Pilip svolat republikové shromáždění strany, které zvolí nového předsedu. Jak Ivan Pilip Radiožurnálu řekl, kvůli bezproblémovému fungování nové vlády on sám s žádným ministerským křeslem ani se stranickou funkcí do budoucna nepočítá.

Vyjednávání o sestavení nové vlády budou i přes odstoupení Hany Marvanové dál pokračovat. Po odpolední schůzce s lidoveckým předsedou Cyrilem Svobodou a prvním místopředsedou US-DEU Ivanem Pilipem to prohlásil šéf ČSSD Vladimír Špidla. Bližší podrobnosti říct nechtěl. Ivan Pilip Radiožurnálu řekl, že si z tohoto jednání odnesl dobrý pocit. "Odnesl jsem si pocit, že dohoda může být velmi blízko a že bude sestavena proevropsky orientovaná vláda sociální demokracie a stran Koalice."

Také podle Karla Kühnla musí Unie svobody pokračovat v rozhovorech o nové vládě. Podle něj nyní není čas na prosazování osobních zájmů. "Já si myslím, že všichni se musíme teď chovat klidně tak, abychom nepoškodili vyhlídku na vytvoření proevropské, nekomunistické vlády."

Odstoupení Hany Marvanové z funkce předsedkyně by podle Kühnla nemělo ohrozit sestavení proevropského kabinetu. Kühnl zároveň věří, že bývalá šéfka dodrží svůj slib. "Hana Marvanová naprosto jasně a nezměnitelně konstatovala a vyhlásila, že bude v každém případě podporovat vytvoření této vlády, to znamená podepíše i ty dohody, pokud budou uzavřeny jednacími týmy, a podpoří tuto vládu v parlamentě."

Cyril Svoboda označil rozhodnutí Marvanové za naprosto nevhodné. "Já to považuju za chybný krok z důvodu toho, že každý, kdo je ve funkci předsedy strany, už nemůže rozhodovat sám za sebe. Každý jeho krok už má sociální dopad, protože se to týká celé politické strany. Vypovídá vždycky o ní samotné, o té politické straně. Ale jsem rád, že Hana Marvanová nás ujistila a věříme tomu, že tuto vládu podpoří. Chceme udělat všechno pro to, aby jednání pokračovala dál. Unie svobody bude pokračovat pod vedením Ivana Pilipa a je pevně rozhodnuta v tom jednání se sociální demokracií pokračovat."

Potenciální vládní partneři, tedy sociální demokraté, lidovci a unionisté, se ve středu večer dohodli na programovém prohlášení a zbývalo už jen vyřešit obsazení ministerských křesel. Koalice až na drobnosti ustoupila požadavkům sociálních demokratů na majetkové přiznání, plošné přídavky i pomalejší snižování schodku státního rozpočtu. Vyjednavači pak začali rozdělovat ministerstva. I když z nynějších čtrnácti křesel byli ještě navečer sociální demokraté ochotni Koalici přenechat pět, nakonec Koalice obsadí šest ministerstev a rozdělí si je napůl.

Hana Marvanová byla od roku 1991 členkou ODS, po určitou dobu byla i místopředsedkyní její pražské regionální organizace. ODS zastupovala v první polovině 90. let i v Poslanecké sněmovně. Do Unie svobody vstoupila v lednu 1998. Od února 2000 byla její místopředsedkyní a od června 2001 její šéfkou.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme