Marvanovou ve sněmovně vystřídá Vrbík

Poslaneckou sněmovnu opustí jedna z jejích nejvýraznějších osobností - unionistka Hana Marvanová. Své rozhodnutí oznámila tři dny po narození syna Andreje s tím, že nemůže skloubit mateřské povinnosti s prací poslance. Ve sněmovně ji nahradí předseda pražské organizace Unie svobody-DEU Tomáš Vrbík, který v úterý složí poslanecký slib. Koalice věří, že tato změna nijak neohrozí schvalování klíčové reformy veřejných financí ani návrhu státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Marvanová | Foto: Rádio Praha

"V současné situaci se domnívám, že by bylo velmi obtížné spojit jednak mateřské povinnosti a nástup na mateřskou dovolenou a zároveň zajistit svoji přítomnost ve sněmovně. Vzhledem k těm početním poměrům ve sněmovně si myslím, že se to prostě nedá skloubit, a proto jsem se rozhodla umožnit, aby na mé místo do sněmovny přišel náhradník," řekla Radiožurnálu Marvanová, která je se synem Andrejem ještě v porodnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová o důvodech svého kroku

Mandát chce oficiálně složit v pondělí, tedy jen den předtím, než začne klíčové jednání sněmovny o vládním návrhu reformy veřejných financí.

Předsedu Unie svobody-DEU Petra Mareše tento krok Hany Marvanové nepřekvapil, o jejích záměrech věděl dopředu. Její rozhodnutí věnovat se nyní rodině přijal s pochopením. "To je krok, který - jsem si jistý - vyplývá především z velmi promyšleného a zodpovědného rozhodnutí ve vztahu k vlastnímu životu, a já jako poměrně čerstvý otec si myslím, že se Hanka rozhodla správně."

Místo Hany Marvanové do poslanecké lavice usedne třicetiletý šéf pražských unionistů Tomáš Vrbík. Poslanecký slib by měl složit v úterý, kdy začíná zářijová schůze sněmovny. Vládní koalice tam má jen nejtěsnější většinu a k prosazení reformních zákonů potřebuje každý hlas. Jak se Vrbík zachová při hlasování o reformě veřejných financí, zatím neví. Radiožurnálu řekl, že se potřebuje detailně seznámit s pozměňovacími návrhy a vše projednat s vedením strany.

Co se týče schvalování vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok, má Vrbík výhrady k jeho 115miliardovému schodku. Odvolává se přitom na usnesení unionistů z června, podle kterého by deficit rozpočtu neměl přesáhnout 100 miliard korun.

"Já samozřejmě předpokládám, že Unie svobody bude při jednání v Poslanecké sněmovně usilovat o to, aby se naplnilo usnesení jejího Republikového výboru, to znamená, že je ještě prostor k tomu, aby v rámci jednání Poslanecké sněmovny došlo ke změně rozpočtu tak, aby se deficit výrazně snížil a přiblížil se k tomu našemu názoru," uvedl Vrbík.

Petr Mareš se ale neobává, že by jeho příchodem do sněmovny bylo přijetí rozpočtu ohroženo. Šéf unionistů si myslí, že Vrbík své výhrady k výši deficitu potlačí a neohrozí existenci současné vlády. "Rozpočet byl zkonstruován tak, jak jsme se o tom dlouhodobě na klubu bavili, a myslím, že odpovídá podmínkám, které jsme si stanovili."

Obavy o rozpočet a celou reformu financí si nepřipouštějí ani koaliční partneři unionistů, kteří spoléhají na platnost uzavřených dohod. "Unie svobody jakožto strana garantuje, že ´budou všechny hlasy ve sněmovně´, to je postoj celé politické strany, tak já doufám, že i nový poslanec Vrbík bude respektovat tuto dohodu, kterou strany uzavřely, protože bez této elementární disciplíny nemůžeme prosazovat v politice vůbec nic," říká předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Podobně se vyjádřil také předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl.

Jana Zemanová, Marika Táborská, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme