Marxův Kapitál je v českých antikvariátech nedostatkovým zbožím

V dobách finanční krize je vždycky dobré mít nějaký kapitál. Banky navyšují svou kapitálovou rezervu a demonstranti, kteří okupují finanční centra po celém světě, zase shánějí a čtou Kapitál Karla Marxe. Čtyřsvazkové dílo, které inspiruje současné protestní hnutí, jde ale v České republice koupit jen s velkými obtížemi. Nikde totiž většinou není k dostání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socialistická „svatá Trojice“ – Marx, Engels a Lenin

Socialistická „svatá Trojice“ – Marx, Engels a Lenin | Foto: Gregor Martin Papucsek

Miroslav Červíček je pražský antikvář, který prodává staré knihy už od roku 1985. Potvrdil, že o Marxe je mezi nakupujícími docela zájem.

„Dá se říct, že je velký, protože opravdu často se na něj lidi ptají. Kdykoliv, kdy ho máme, tak ho velice brzo i prodáme. Většinou jsou to teda jako mladší, takže možná studium nebo...,“ uvažuje Červíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Pavel Polák se snažil sehnat Kapitál

Prakticky stejná situace je i v dalších antikvariátech. Oslovení antikváři se shodují, že Marx se v nabídce jejich obchodů objevuje jen občas. Protože je ale prý poptávka velká, velmi rychle titul zase zmizí.

„Momentálně ho nemáme na skladě, měli jsme ho asi před rokem a velice rychle se nám prodal. Měli jsme komplet a tenkrát jsme ho prodali asi za 600 korun, což mi připadalo jako velká cena, protože před 20 lety to bylo neprodejné i za padesátikorunu,“ říká antikvář Martin Krajíček.

V oboru má Krajíček dvacetiletou praxi. Vzpomíná, že před lety bylo svazků Marxova Kapitálu k dostání hodně, protože je lidé vyhazovali, a nebylo tedy těžké je získat. A dodává, že dneska je doba úplně jiná.

„Co se týče jiných drobných spisů, tak ty se poměrně objevují, ale Kapitál je poměrně vzácný,“ upřesňuje.

V pátrání po Kapitálu příliš nepomohl ani internetový portál sdružující antikvariáty.

„Tam když si napíšete Marx – Kapitál, tak se vám objeví několikrát, že by bylo možno v němčině, ale vlastně jenom komplet všech čtyř dílů mají pouze v antikvariátě na Lužinách a tam stojí 2000 korun,“ snaží se poradit Krajíček. Svazky už ale nakonec byly vyprodané i tam.

Marxův Kapitál je tedy k nesehnání. Buď se tento myslitel s hustým fousem vrací znovu do módy, nebo může být vysvětlení prozaičtější – po sametové revoluci skončilo jeho dílo ve sběru a dnes jsou jeho spisy antikvární cenností.

Pavel Polák, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme